Tahta Kaşıkları Temizlemenin En Hijyenik Yolu

Tahta Kaşıkları Temizlemenin En Hijyenik Yolu

Mutfaklarımızın vazgeçilmezi olan tahta kaşıkların hijyenik kalmasını sağlamamanın için en pratik ve hijyenik yolunu sizlerle paylaşıyoruz.

Tahta kaşıklar mutfaktaki en büyük yardımcılarımızdan olsa da temizlik ve bakımına özen gösterilmediği taktirde sağlığımıza zarar verebiliyor.

Ancak hijyenik olmalarını sağlamak adına onları bulaşık makinesinde veya elde bol deterjan ile yıkamak, yapılacak en büyük hatalardan biri olacaktır. Çünkü tahta kaşıklar yemeğin suyunu içine çektiği gibi deterjanları da hızlıca içine hapseder. Sonrasında her yemek yapışımızda içindeki kalıntıları yemeğe bırakır.

Peki tahta kaşıklarda hijyeni sağlamanın yolu nedir?

Formül basit: Kaynatmak!

Geniş bir tencerenin yarısını kadar kaynar su doldurun. Suya 1 çay bardağı elma sirkesi ve 1 yemek kaşığı karbonat ekleyin. Tüm tahta kaşıklarınızı tencerenin içine yerleştirin ve kısık ateşte en az 15 dakika kaynatın.

Kısa bir süre içinde tenceredeki suyun renginin ve kokusunun değiştiğini göreceksiniz. Tahta kaşıkların içine zaman içinde sinen yağ ve yemek kalıntıları da su yüzeyine çıkacaktır.

Kaynattığınız kaşıkları bol su ile durulamayı ve temiz bir bez ile iyice kurutmayı ihmal etmeyin. Bu işlemi düzenli aralıklarla tekrar edin.

Önerilen Haberler