Tamanu Yağı Cildinizi Yeniliyor

Tamanu Yağı Cildinizi Yeniliyor

Cilt için çok faydalı olan tamanu yağının, cildi yaşlanmanın etkilerinden koruma, güneş ışınlarından koruma ve saç sağlığını koruma gibi etkileri var.

Ati ağacında yetişenküçük sarı bir meyveden elde edilen tamanu yağının keşfedilmesi, oldukça yeni tarihlerde gerçekleşmiştir. İçinde oleik asit, palmitik ve stearik asit gibi yararlı yağ asitleri vardır. Tamanu yağının genel olarak, antienflamatuar, antibakteriyel, analjezik, antimikrobiyal ve antinevraljik özellikleri vardır.

TAMANU YAĞININ FAYDALARI

1. Cilt rahatsızlıkları: Cildin her üç katmanına nüfuz edebilen tamanu yağı, akne, sedef, döküntüler, egzama, böcek ısırıkları ve birçok cilt sorunu için çözüm olmaktadır.

Kullanımı: Bir damla tamanu yağı ve bir damla çay ağacı esansiyel yağını bir pamuğa dökün. Pamuğu cildinizin hasarlı kısmına sürün. Gece boyunca yağın derinize nüfuz etmesi için durulamadan yatın. Sabah kalkınca uygulama alanını yıkayın.

2. Anti-aging: Tamanu yağı, ince çizgiler ve kırışıklıklarla mücadele ederek yaşlanmaya karşı direnç sağlamaktadır.İçinde bulunan yağ asitleri, cildi nemlendirir ve besler.

3. Ağrı kesici: Birçok faydası olan tamanu yağı, aynı zamanda ağrı kesicidir. Bazı bölgelerde zona hastalığı, siyatik, romatizma ve nevralji ağrılarının giderilmesinde tamanu yağı kullanılır.

4. Koku ve mantar: Tamanu yağı, bakteri oluşumuna müsait olan, koltuk altı, el ve terleyen bölgeleri yatıştırmayı sağlar. Ayrıca tahriş olan bölgelerin şiddetini azaltır. Bunun yanında cilt yüzeyinde farklı olumlu etkileri olan tamanu yağı, çok hoş bir kokuya sahiptir. Ayak ve koltuk altı gibibölgelerde kullanılabilir. Bu kısımlarda mantar oluşumlarını engelleyici etkileri vardır.

5. İzler ve çatlaklar: Doğum çatlakları ve deri yüzeyinde oluşan farklı izler için tamanu yağı giderici etkiye sahiptir.

ÇATLAKLAR İÇİN TAMANU YAĞI UYGULAMASI

Malzemeler: 7 damla lavanta esansiyel yağı, 1 çorba kaşığı tamanu yağı, 1/4 bardak su, 1/4 fincan shea yağı, 1/4 fincan kakao yağı.

Hazırlanışı: Kakao ve shea yağını bir kaseye ekleyin. Bir tencerede suyu orta sıcaklığa gelene kadar ısıtın. İçinde sıcak su olan tencerenin içinde yağ karışımı olan kaseyi koyun. Kasenin içine su girmemeli. Kasenin dış kısmındaki suyun sıcaklığı ile yağ ve kakao eriyecektir. Eriyen karışım biraz soğuyunca, içine tamanu yağını yağını ekleyin. Karışımı buzdolabında 20 dakika bekletin. Sonra lavanta yağı ilave edin. Katı halde olan karışımı çatal yardımı ile çırpın. Elde ettiğiniz kremi çatlak üzerine uygulayabilirsiniz. Günlük olarak krem sürerek çatlakların giderilmesini sağlayacaksınız. Artan kremi sterilize kavanozda muhafaza edin.

6. Güneşten koruma: Tamanu yağı hakkında yapılan araştırmalarda, tamanu yağının cildi biyolojik özellikleri ile güneşten koruma sağladığı ortaya konulmuştur.

7. Yaralar: Sağlıklı doku gelişmesini destekleyen tamanu yağı, yaralı bölgelerde etkili sonuçlar vermektedir. Uyarıcı özelliği olan tamanu yağı, çürük, sıyrık, kesik ve diğer yaralar için faydalıdır. Antioksidanlar ve yağ asitleri yaraların iyileşmesi için yardımcı olacak.

Kullanımı: Pamuk vasıtası ile tamanu yağı kesiklere ve hasarlı bölgelere uygulanır.

8. Bağışıklık sistemi: Cildin her 3 katmanına da etki etme özelliği olan tamanu yağı, antiseptik, antifungal, inflamatuar, antibakteriyel ve antiviral etkilerini tesir ettirir vebağışıklık sisteminin güçlenmesi için kan akışını hızlandırır.

Yorumlar

Önerilen Haberler

Tam sürüm için tıklayın.