Tarihten Bugüne: Seramik

Tarihten Bugüne: Seramik

İnsanlık tarihi kadar köklü bir maziye sahip olan seramikler, hayatın her anında insanoğluna yardım etti. Kimi zaman mutfakla lezzetli yemekleri sundu kimi zaman da en değerli hazineleri sakladı. En ihtişamlı saraylar ve en görkemli mimari eserler seramiklerle hayat buldu.

8 BİN YILLIK GELENEK

Cilalı Taş Devri'ne ait örneklerin bulunduğu seramik, 8000 bin yıllık bir gelenektir. Seramiklerin ilk örnekleri Anadolu topraklarında bulunmuştur. Anadolu'da yapılan kazılarda bulunan en eski seramik örnekleri, bu geleneğin mazisine ışık tutmaktadır. Seramiği, Urartular, Lidyalılar, Hititler ve Bizanslar'a kadar birçok medeniyet kullanmıştır.

ÇOK AMAÇLI KULLANILDI

Seramik eserler bugün olduğu gibi geçmişte de işlevsel özellikleri ile kullanıldı. Sadece mutfak eşyaları olarak değil dekoratif eşyalar, heykeller ve takı gibi birçok ürünün yapımında kullanıldı. Mısır'da, Çin'de ve Anadolu'da üretilmiş seramik ürünleri günümüze kadar gelmiştir.

İSLAM ETKİSİ

Seramik geleneğinin yayılmasında en büyük etki Çin ve İslam etkisi olmuştur. Türkleri de etkisi altına alan seramik geleneği, Büyük Selçuklular döneminde zirve yapmıştır. Selçuklular eliyle Anadolu'ya geçen Seramik, yayılma alanını genişletmiştir.

YAPIM AŞAMALARI

Seramik, kil özlü çamura şekil verilip pişirilmesiyle elde ediliyor. Elde edilen seramiğin üzerine "sur" adı verilen parlak kaplama sıvı sürülür. Sırlama, seramik geleneğinde insanların keşfettiği ve seramik sanatını işlevsel bir tasarıma dönüştüren unsurdur.

ÇİNİ

Seramiğin yan ürünü olarak adlandırılabilecek olan çini de seramik sanatının sanatsal yönünü göstermektedir. Özel seramik hamurunun renkli motifler aracılığıyla bezenerek süslenen çiniler mimari eserleri süsleme ve dekore etmede sıkça kullanılmıştır.

ÇİNİ MERKEZLERİ

Osmanlı döneminde İznik ve Kütahya çiniciliğin merkezi olmuştur. Bitkisel motifler, geometrik şekiller, firuze, lacivert, beyaz ve farklı renklerin farklı şekillerle buluştuğu şekiller çiniciliği ihtişamlı hale getirmiştir.

SERAMİĞİN MODERN DÜNYA İLE TANIŞMASI

Türkiye'de seramik sanatını dünyaya tanıtan en önemli isimlerden olan Füreya Koral, seramik sanatıyla yurt dışında tanışmıştır. Fransız sanatçılarsa seramik sanatını geliştiren sanatçı Türk kültürü ögelerini baskın tuttuğu seramiklerle Batı ve Doğu kültürünü sentezleyerek seramik sanatına yeni bir çehre kazandırmıştır.

MODERN ZAMANLARDA SERAMİK

Günümüzde endüstriyel üretimle sınırsız sayıda tür ve seçeneğin sunulduğu seramik sanatı, zamana direnen el işçiliği ile üretim yapan el tezgahlar ile geçmişi geleceğe taşıyor.

Yorumlar
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Yenikadin.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Önerilen Haberler