Tartışmalarda kadınlar erkeklere göre daha avantajlı

Tartışmalarda kadınlar erkeklere göre daha avantajlı

İsveç'te bulunan Karolinska Enstitüsü'nde yapılan araştırmada kadınların eylemsel bellek konusunda erkeklere göre daha avantajlı olduğu ve bu durumun geçmişteki olayları anımsayıp tartışmalarda kendilerine avantaj sağladığı ortaya konuldu.

İsveçli bilim adamaları kadın-erkek tartışmalarını inceledi. Araştırmalar sonucu kadınların eylemsel bellek sayesinde geçmişteki olayları otobiyografik olarak daha iyi hatırladıkları için tartışmalarda erkeklere göre daha avantajlı konumda oluyor.

KADINLAR DAHA AVANTAJLI

Otobiyografik olayları hatırlama konusunda yapılan araştırmalarda kadınların erkeklere göre daha avantajlı olduğu ortaya konuldu. Kadınlar eylemsel bellek sayesinde tartışma esnasında eskiden yaşanmış olayları detayları ile anımsayıp karşıdakine sunuyor. Bu da tartışmanın kadın lehine sonuçlanmasını sağlıyor.

İnsanın bilinen en hassas sistemlerinden olan eylemsel bellek; depresyon, yaşlanma ve uykusuzluk gibi nedenlerle zayıfladığı da yapılan araştırmada aktarıldı. Aynı araştırmada kadınların yüz anımsama ve koku gibi duyusal verileri anımsama konusunda da erkeklerin kadınlara göre daha avantajlı olduğu ortaya konuldu.

"İÇERİĞİNE GÖRE DEĞİŞİKLİK GÖSTEREBİLİYOR"

Karolinska Enstitüsü baş araştırmacısı Martin Asperholm, "Araştırma sonuçlarına göre kadınların eylemsel bellek konusunda bir nebze de olsa avantajlı olduğu görülüyor. Ancak bu avantaj, hatırlanması gereken verinin içeriğine göre değişiklik gösterebiliyor" ifadelerini kullandı.

Önerilen Haberler