Tavuk eti yıkanır mı yıkanmaz mı?

Tavuk eti yıkanır mı yıkanmaz mı?

Tavuk etini tezgaha aldığınızda ilk olarak onu bol su ile yıkıyorsunuz. Peki bu yaptığınızın doğru olup olmadığını biliyor musunuz?

Uzmanlar tavuk etlerini pişirme öncesi yıkamanın doğru olmadığını, ambalajlama sırasında gerekli yıkamanın yapıldığını ifade ediyor. Tavuk etini yıkadığınızda üzerinde bulunan az miktarda bakteri, su yoluyla elinize ve diğer mutfak gereçlerine bulaşarak sağlıksız durumlar davetiye çıkarmaktadır.

TAVUK ETİ YIKANIR MI?

Sağlıklı ve ekonomik olması ile severek tükettiğiniz tavuk etleri, doğru şekilde tüketildiğinde sağlığınıza çok faydalı olmaktadır. Tüketiciler tavuk etlerini genellikle pişirme öncesi yıkarlar. Ancak bu durum çok da sağlıklı değildir. Çünkü çiğ tavuk etinde bulunan az miktardaki bakteri, mutfak ürünlerinize bulaşır, salata yaparken ve diğer çiğ besinleri hazırlarken gıdalara bulaşır. Bu da sağlıksız durumlara yol açar.

PİŞİRMEK YETERLİ

Uzmanlar, tavuk etlerinin pişirmenin hijyen açısından yeterli olduğunu söylüyor. Tavuk etleri ambalajlama sırasında yıkanmakta ve hijyenik şekilde paketlenmektedir. Üzerlerinde kalan az miktardaki bakteri de pişirme sırasında yok olur. Siz tavuk etini pişirmeden önce yıkarsanız, et üzerindeki bakterilerin ortama dağılmasına ve sağlıksız durumların oluşmasına neden olursunuz.

ZEHİRLENMEYE NEDEN OLABİLİYOR

Birleşik Krallık'ta tavuk eti üzerinde yapılan araştırmalar, tavuk eti yıkamanın zehirlenmelere neden olabileceğini ortaya koydu. Buna gerekçe olarak da tavuk eti üzerinde bulunan kampilobakterin su yoluyla mutfak lavabosuna, ellerinize bulaşması gösteriliyor. İngiliz araştırmacılar, tavuğun pişirmeden önce yıkanmasının zehirlenme riskini artırdığını ifade ediyor.

Yorumlar
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Yenikadin.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Önerilen Haberler