Telefondan kulaklıkla müzik dinlemenin zararları

Telefondan kulaklıkla müzik dinlemenin zararları

Cep telefonundan kulaklıkla müzik dinleme konusunda uyarılarda bulunan Sağlık Bilimleri Üniversitesi (SBÜ) Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Gerek, bu alışkanlığın kulak hastalıklarına yol açabildiğini söyledi.

Prof. Dr. Mustafa Gerek, "Cep telefonundan film izlerken, müzik dinlerken veya oyun oynarken kulaklık kullanımı, kulak hastalıklarına yol açabiliyor." diyerek cep telefonundan müzik dinleme konusunda kullanıcıları uyardı.

"KULAĞA İKİ ŞEKİLDE ZARARI OLUYOR"

Prof. Dr. Mustafa Gerek cep telefonunda kulaklıkla müzik dilemenin zararlını iki başlık altında ele aldı. Gerek, "Cep telefonundan film izlerken, müzik dinlerken veya oyun oynarken kulaklık kullanımı, kulak hastalıklarına yol açabiliyor. Bunun kulağa iki şekilde zararı oluyor. Bunlardan biri, dış kulak yolu enfeksiyonu. Özellikle uzun süre kulaklık kullananlarda bu hastalık görülebiliyor. Bu, kulaklıkların steril olmaması veya dış kulak yolunda hasar oluşturması sonucu ortaya çıkıyor." dedi.

Sözlerine devam eden Mustafa Gerek "İkinci olarak, cep telefonundan çıkan radyasyonun ve ses dalgalarının iç kulağa verdiği ciddi zararlar var. Çünkü iç kulak çok hassas bir organ. İç kulaktaki işitmemizi ve dengemizi sağlayan hücreler bu tür etkilere karşı son derece duyarlıdır. Bu hücrelerin kaybı neticesinde hem işitmede azalma hem de dengeyle ilgili sorunlar görülüyor." ifadelerini kullandı.

Önerilen Haberler