Temizliğe Dair Doğru Bilinen Yanlışlar

Temizliğe Dair Doğru Bilinen Yanlışlar

Çoğu kişinin kaçınmak istediği, fakat sağlıklı bir yaşamın gerekliliklerinden olduğu için ister istemez yapmaya mecbur kaldığı temizlik, doğru yapılmadığında normaldeki halden çok daha yorucu olabiliyor.

Çoğu kişinin kaçınmak istediği, fakat sağlıklı bir yaşamın gerekliliklerinden olduğu için ister istemez yapmaya mecbur kaldığı temizlik, doğru yapılmadığında normaldeki halden çok daha yorucu olabiliyor. Siz de yaşadığınız mekanı hijyenik bir hale getirmek ve yaşam kalitenizi arttırmak istiyorsanız, öncelikle ihtiyacınız olan motivasyonu kendinize sağlamalı ve işe koyulmalısınız. Bundan sonrasında ise en önemli adım, temizliğe dair doğru bilinen yanlışlar konusunda bilinçli olmak ve doğru adımları atmak. İşte temizlik sırasında birçok kişinin doğru sanarak yaptığı hatalar!

Makineleri yanlış kullanmak

Makinelerin hayatı kolaylaştırdığı su götürmez bir gerçek. Durum böyleyken birçok kullanıcı makineyi ağzına kadar doldurmayı ve her şeyi dip dibe dizmeyi oldukça mantıklı buluyor. Bu da deterjanın ve suyun bulaşıkların arasına tam olarak girememesine ve yalnızca yüzeysel yıkanmalarına ve hatta makinenin kullanım ömrünün kısalmasına sebep oluyor. Aynı durum elbette çamaşır makinesi için de geçerli.

Temizlik malzemesi kullanımını abartmak

"Ne kadar çok deterjan, o kadar hijyenik yüzeyler" düşüncesi temizlik yapmaya dair sıklıkla doğru bilinen yanlışlar arasında yer alıyor. Özellikle deterjanların yüzeye dik açı ile ve bolca sıkılması gereksiz ürün kullanımına ve yüzeyin yıpranmasına da sebep oluyor. Dolayısıyla uygun bir miktar ile abartıya kaçmadan yüzeyi iyice ovalayarak çok daha iyi sonuçlar almak mümkün.

Pencereleri güneşli zamanlarda silmek

Genelde çabuk kuruyacağı ve daha keyifli yapılacağı düşüncesiyle cam temizlemek için güneşli günler tercih ediliyor. Keyifli olma kısmında doğruluk payı bulunsa da, eğer parlayan ve hala kirliymiş gibi duran bir cam istemiyorsanız, güneşin bonkör olmadığı bir günde temizliğe girişmenizde yarar var. Çünkü güneşin direkt yansıdığı durumda cam ısınıyor ve bu da parlayıp yüzeyin halen kirliymiş gibi durmasına yol açıyor.

Tuvalet ürünlerini kaderlerine terk etmek

Çamaşır suyu evlerin vazgeçilmez mucizevi deterjanları arasında yer alsa da, bazen ne yazık ki hijyenik bir ortam için yeterli olmayabiliyor. Elbette çoğu kişi bunun tuvalet ve lavabo aparatları için de geçerli olduğunun farkına varmıyor. Tuvalet temizliği sonrasında fırçanın da aynı şekilde çamaşır suyunda yarım saat bekletilmesi gerekiyor.

Halıya dökülen lekeyi hemen temizlemeye çalışmak

Başta sıvı ürünler olmak üzere halıya dökülen ürünlerin hemen silinmesi, lekenin çabucak yayılmasına sebep oluyor. Bunun yerine kuru bir bez ile yüzeydeki lekeyi yaymadan almak ve leke çıkarıcı deterjanı o alana püskürterek bir süre bekleyip daha sonra nazikçe temizlemek gerekiyor.

Çok fazla su kullanmak

Deterjanda olduğu gibi çok fazla su kullanımı da temizliğe dair doğru bilinen yanlışlar arasında yer alıyor. Ayrıca bu yöntem hijyen oranını arttırmayacağı gibi, yüzeye ve malzemelere de zarar verebiliyor. Dolayısıyla temizlik yaparken su kullanım miktarını da doğru ayarlamalı, çok fazla su kullanmaktan kaçınmalısınız.

Facebook'ta Paylaş! Whatsapp'da Paylaş!
Yorumlar

Önerilen Haberler

Tam sürüm için tıklayın.