Ten makyajınızda bu hatalara düşmeyin

Ten makyajınızda bu hatalara düşmeyin

Yüzünüz ve cildiniz ruhunuzun dışarı açılan pencereleridir. Makyajınızda; cilt üzerinde yanlış seçimler yaptığınız sürece, kullandığınız diğer tüm ürünler ne kadar doğru uygulanırsa uygulansın sonuç arzu ettiğiniz gibi olamayacaktır.

Makyaj dünyası, özellikle son yıllarda kozmetik sektörünün baş döndürücü hızıyla her kadın için vazgeçilmez bir hal aldı. Markaların birbirleriyle yarışır gibi kullanıcılara her geçen gün bambaşka seriler ve ürünler sunması; makyaj ürünlerini, en ilgisi olmayan kadınların bile göz hapsine sokuyor. Durum böyle olunca bilgisizlik ve bazen de hızlı hayat temposundan çeşitli hatalara düşülebiliyor. Özellikle cildinizin nasıl göründüğü makyajın temelini oluşturuyor. Teninizde yapılan yanlışlar ise aslında dikkat edildiğinde aşılamayacak hatalar değil.

NEMLENDİRİCİ İLE CİLDİNİZE TABAN OLUŞTURUN

Kuru bir cilt üzerine yapacağınız makyaj hem gün içinde pul pul dökülecek hem de size rahatsızlık hissi verecektir. Bunun önüne geçmek için cilt tipinize uygun bir nemlendiriciyi fondöten ya da bb kreminizden önce baz olarak uygulayın.

TEN RENGİNİZE UYGUN FONDÖTEN SEÇİMİ YAPIN

Bir ten ürünün cilt renginizle uyumu en önemli noktalardan birisidir. Aksi taktirde cildiniz renk ile uyuşmadığı için asla arzu etmediğimiz yamalı bir görüntü oluşur.

CİLT TİPİNİZE GÖRE FONDÖTEN KULLANIN

Tıpkı dil izimiz ve parmak izimiz gibi cilt tiplerimizde birbirinden farklı farklıdır. Ancak ciltlerimizi genel birkaç başlık altında toplarsak karma, yağlı ve kuru şeklinde kategorilendirebiliriz. Kendi cilt tipinizi belirleyip fondöten seçimini ona göre yaparsanız fazla yağlanma ya da kurumuş bir ciltle gününüzü geçirmek zorunda kalmazsınız.

MAKYAJ DOLABINIZIN SON KULLANMA TARİHİ DE ÖNEMLİ

Sadece kullandığınız likit ürünlerin değil her türlü makyaj malzemenizin son kullanma tarihlerini sık aralıklarla kontrol edin. Pudra far gibi toz formda olan ürünlerin son kullanım ömürleri genelde açıldıktan sonraki 12 aydır. Maskara fondötenlerin ise genel olarak 6 ay ile sınırlıdır.

FONDÖTENİ SATIN ALIRKEN YANLIŞ BÖLGEDE TEST ETMEYİN

Sık yapılan yanlışlardan birisi daha. Fondöteni satın alırken bileğinizde test etmek büyük bir hatadır. Yüzümüze değen gün ışığı ve bileğimize nüfus eden ışık birbirinden bambaşkadır. Böyle olunca arada ciddi renk farkları oluşur. En doğru renk denemesi boynunuz ile çeneniz arasındaki alanda olur. Bu bölgede deneme yaparak kendiniz için en doğru seçimi yapabilirsiniz.

DOĞRU VE TEMİZ FIRÇA VEYA SÜNGER

İyi fondöten seçmek kadar o fondöteni cildinize uygulayacağınız ürünler de çok önemli. Temizliği düzgün ve düzenli yapılmış fırçalar ve süngerler her zaman size daha sağlıklı bir bitiş sağlar.

Önerilen Haberler