Terk etmeniz gereken ağız bakım alışkanlıkları

Terk etmeniz gereken ağız bakım alışkanlıkları

Ağız sağlığınızı korumak için yaptığınız ağız bakım uygulamaları, siz farkında olmadan ağız sağlığınız için tehditler oluşturuyor olabilir. Bu yüzden bazı ağız bakım alışkanlıklarınızı hemen değiştirmeniz gerekiyor.

Diş fırçalama alışkanlıklarınız, ağız bakım ürünlerini muhafaza şekilleriniz ve bazı ağız bakım alışkanlıklarınız, ağız sağlığınız için zararlı ya da yeterince yararlı olmayabilir.

DİŞ FIRÇALAMA SIKLIĞI

Günde bir defa diş fırçalamak yetmez. Günde en az 2 defa diş fırçalamalısınız. Çünkü tek fırçalamada ulaşılamayan noktalar ya da kalan tortular olabilir. Günde iki defa dişlerinizi fırçalayarak ağzınızda ulaşılamayan nokta ve birken tortu kalmaz.

SADECE DİŞ FIRÇALAMAK YETMEZ

Sadece diş fırçalayarak ağız bakımının yüzde 25'ini yapmış olursunuz. Bu yüzden ağız gargarası, diş ipi ve etkin ağız bakım uygulamaları ile ağız sağlığınızı korumalısınız.

ÇOK SIK DİŞ İPİ KULLANMAK

Diş ipi kullanmak ağız sağlığınız için önemli. Ancak diş etlerinizin olduğu bölgelere nazik davranmak ve bu noktaları aşındırmamaya çalışmak önemlidir. Aksi halde iltihaplanma sorunu ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

DİŞ FIRÇALAMA YÖNÜ

Dişlerin yatay yönde fırçalandığında daha temiz olacağı yönünde algı var ancak bu doğru değil. Dişler, diş etinden dişe doğru 8 defa süpürülerek fırçalanmalıdır. Dişlerin, dilim ve damağın her yüzeyi fırçalanmalıdır. Dişer gece yatmadan önce ve sabah kahvaltı sonrası fırçalanmalıdır.

PROTEZİ TEMİZLESEM YETER

Diş protezi kullananlar, sadece diş protezini temizleyerek gerekli hijyeni sağaldığını düşünür. Ama bu doğru değil. Çünkü, diş protezi yanında ağzınızın da komple temizlenmesi gerekir.

Önerilen Haberler