Tırnak şekliniz sağlık durumunuzu anlatıyor

Tırnak şekliniz sağlık durumunuzu anlatıyor

Tırnaklarınızın görüntüsü, sağlık sorunu yaşayıp yaşamadığınızı ya da yaşayabileceğiniz sağlık sorunları hakkında bilgiler veriyor. İşte tırnaklarınızın sağlığınız hakkında söyledikleri…

Tırnaklarınızın şekline bakarak ne gibi sağlık sorunları ile karşılaşacağınızı anlayabilirsiniz.Tırnaklarınızın yumrulu, kuru, kırılgan, dikey çizgili veya kaşık şekilli olması sağlığınız hakkında detaylı bilgiler veriyor.

YUMRU TIRNAKLAR

Parmakların ucunda şişmiş gibi bir görüntüsü olan yumru tırnaklar; Karaciğer hastalığı, AIDS, akciğer hastalığı, enflamatuar bağırsak hastalığı gibi hastalıklara işaret eder.

KIRILGAN VE KURU TIRNAKLAR

Hormon dengesizliği ve bakteriyel enfeksiyonlar kırılgan tırnaklara neden olabilir. Mantar ve tiroid gibi sorunlar da bu duruma yol açabilir.

Tırnaklarınız çabuk çatlıyorsa sağlığınız hakkında birşeyler söyleyip söylemediğine bakmadan önce oje kullanmaya ve manikür yapmaya biraz ara vermeniz gerekir.

DİKEY ÇİZGİLİ TIRNAKLAR

Sağlıklı bir tırnak düzgün bir görünüme sahip olur eğer tırnaklarınızda dikey çizgiler varsa bu durum, lupus, enflamatuvar artrit ve demir eksikliği sorunlarının işaretçisi olabilir.

ÇENTİKLİ ÇUKURLU TIRNAKLAR

Tırnakların çentikli ve çukurlu olması çinko eksikliği, bağ dokusu bozukluğu, alopesi, sedef hastalığı gibi sorunlardan kaynaklanıyor olabilir.

KAŞIK ŞEKİLLİ TIRNAKLAR

Yumuşak ve geriye doğru kıvrık tırnaklar, anemi, hemokromatozis, hipotiroidi kalp hastalığı, demir eksikliği veya C vitamini eksikliğinden dolayı olabilir.

BÖLÜNMÜŞ TIRNAKLAR

Bu tip tırnaklar genellikle ojeden dolayı düşünülse de bu sorunun altında sedef hastalığı, kronik malnütrisyon, C vitamini, folik asit, ve protein eksiklikleri yatıyor olabilir.

KALIN TIRNAK

Kalın tırnaklar akciğer hastalığı, mantar enfeksiyonu, dolaşım problemleri, sedef hastalığı

Ve tiroid problemleri nedenlerden dolayı gerçekleşebilir.

SİYAH ÇİZGİLER

Tırnaklardaki siyah çizgiler kalp yetmezliğinin göstergesi olabilir. Doktora görünmenizde fayda var.

BEYAZ TIRNAKLAR

Beyaz tırnaklar hepatiti gibi karaciğer sorunlarına işaret eder.

MAVİ TIRNAK

Tırnakların mavi olmasının nedeni oksijen yetersizliğidir. Kandaki düşük oksijen nedeniyle bu sorun baş gösterebilir.

Önerilen Haberler