Tırnak Yeme Alışkanlığından Kurtulmak Mümkün mü?

Tırnak Yeme Alışkanlığından Kurtulmak Mümkün mü?

Tırnak yeme alışkanlığından kurtulmak için bazı davranışlarınızı değiştirmeniz, bazılarını ise terk etmeniz gerekiyor. İşte yapmanız gerekenler…

Stres, heyecan, kaygı ya da farklı sebeplerle ortaya çıkan tırnak yeme alışkanlığını önlemek için tırnak bakımına ve bazı davranışlarınıza dikkat etmeniz gerekiyor.

TIRNAKLARINIZI KISA KESİN

Tırnaklarınızı mümkün olduğunca kısa kesmek, tırnak yeme alışkanlığından kurtulmayı sağlayacak en etkili yoldur. Böylece istemsizce elinizi ağzınıza götürdüğünüzde dişlerinizin zarar verebileceği bir tırnak tabakası olmayacak.

DİKKATİNİZİ FARKLI YÖNE ÇEVİRİN

Sürekli tırnak yeme düşüncesine kapılıyorsanız stres topu ya da stres çarkı gibi dikkatinizi farklı şeylere çekecek şeylerle uğraşabilirsiniz.

ACI CİLA ÖNLEMİ

Eczanelerden tedarik edebileceğiniz acı cila ile tırnağınızı ağzınıza götürdüğünüzde pişman olacaksınız. Birkaç hamle sonrası tırnaklarınızı yemeyi terk edeceksiniz.

SORUNUN KAYNAĞINI BULUN

Tırnak yeme davranışını gösterdiğiniz anları tespit edin. Heyecanlıyken mi, kaygılıyken mi ya da korktuğunuz anlarda mı tırnak yiyorsunuz? Bu tespiti yaptıktan sonra bu davranışı kontrol altına çalışmak için profesyonel destek alabilirsiniz.

ELDİVEN KULLANIN

Tırnak yeme alışkanlığından kurtulana kadar eldiven kullanabilirsiniz. Bu şekilde tırnaklarınızı dişlerinizden koruyabilirsiniz.

Önerilen Haberler