Topuklu ayakkabı Japonya

Topuklu ayakkabı Japonya'da krize neden oldu!

Japonya'da iş yerlerinde kadınların topuklu ayakkabı giymesini şart koşan düzenlemenin engellenmesi için kampanya başlatıldı. Kampanya, Çalışma ve Sağlık Bakanı Takumi Nemoto tarafından veto edildi.

Japonya Çalışma ve Sağlık Bakanı Takumi Nemoto, kadınların iş yerinde topuklu ayakkabı giymesinin zorunlu olmaması yönünde yasal düzenleme yapılması için başlatılan kampanyaya sosyal medya üzerinden cevap verdi. Bakan, uygulama için "Gerekli ve uygun olan mevcut uygulamadır" dedi.

"GEREKLİ VE UYGUN"

Japonya'da kadınların topuklu ayakkabı giymesinin şart olmasını engelleyen yasal düzenleme yapılması hakkında başlatılan kampanya, bakanın vetosuna takıldı. Bakan Takumi Nemoto, ülkede uygulama topuklu ayakkabı uygulaması için "Sosyal açıdan kabul gören bir durum var. Mesleki açıdan gerekli ve uygun olan mevcut uygulamadır" dedi.

KAPMANYAYA BÜYÜK DESTEK GELDİ

Japonca kutsu kelimesi ayakkabı anlamına geliyor. Kutsuu kelimesi ise acı anlamına geliyor. Bu iki kelimeden esinlenerek #KuToo etiketi ile sosyal medya üzerinden kampanya başlatıldı.

Sosyal medya üzerinden başlatılan kampanyaya kadınlardan büyük destek geldi. 20 bin kadının imzasını taşıyan kampanya geçtiğimiz günlerde bakanlığa iletilmişti.

DESTEKÇİLER TOPUKLU AYAKKABININ ZORUNLU OLDUĞUNU SÖYLÜYOR

Kampanyanın öncüsü olan yazar ve oyuncu Yumi Ishigawa,Japonya'daki şirketlerin hemen hemen tamamında topuklu ayakkabı giymenin zorunlu olduğunu söylüyor.

Önerilen Haberler