Tüketiciler Beslenme Düzenlerinde "Temizliğe" Devam Ediyor

Tüketiciler Beslenme Düzenlerinde "Temizliğe" Devam Ediyor

Dünya çapında tüketiciler, beslenme alışkanlıklarını temizleme yollarını arıyor.

Bu nedenle üreticiler de temiz etiket özelliklerini daha önce hiç olmadığı kadar geniş bir ürün yelpazesinde değerlendiriyor.

BENEO Pazarlama Direktörü Thomas Schmidt, değişen tüketici tutumlarının yanı sıra üreticilerin bu beklentileri karşılamasına yardım eden fonksiyonel bileşenleri inceledi.

TEMİZ ETİKET'İN 'SAĞLIKLI' ÇAĞIRIŞIMI

Dünyanın dört bir yanından tüketiciler, hükümetlerin, medya ve diğer önemli etki kanallarının sağlık konusuna dikkat çeken ve tüketici algısında değişim yaratmayı amaçlayan "sağlıklı beslenme" ve "sağlıklı yaşam" mesajlarını almaya devam ediyor. Ayrıca, sosyal medyanın temiz ve sağlıklı beslenmeyle ilgili takıntısı, birçok tüketicinin kalorilere odaklanmaktan ziyade, beslenme düzenlerinde yer alan işlenmiş gıda, katkı maddeleri ve / veya koruyucu maddelerin miktarına dikkat etmesini sağlıyor.

Tüketicilerin ayrıca "temiz etiket" ibaresini "daha sağlıklı" ürünlerle ilişkilendirmeye başlaması, temiz etiketli ürünlerin artmasına neden oluyor. Mintel GNPD raporuna göre, son dört yıl içinde en fazla temiz etiketli ürün lansmanı %47 ile Avrupa'da gerçekleşti. Bu oranı %26 ile Asya Pasifik ülkeleri, %16 ile Kuzey Amerika, %7 ile Latin Amerika ve %4 ile Ortadoğu ve Afrika takip ediyor.

BENEO'nun son temiz etiketli ürünlerle ilgili tüketici araştırmasının bir parçası olarak, temiz etiketli bir domates sosunun (BENEO'nun Remypure S52 kodlu fonksiyonel doğal pirinç nişastasını içeren) bileşen listesi, E-kodlu ve modifiye mısır nişastası içeren muadilleri ile karşılaştırıldı. Çalışmanın sonucunda toplam 3,000 katılımcının %70'inden fazlası pirinç nişastası içeren ürünü tercih etti.

ETİKETİN GÜCÜ

Tüketici yorumları, küresel bir tanım olmadan, gıda ve içecek endüstrisinin "temiz etiket" algısını şekillendiriyor. Bu düşünceyle, basit, tanınabilir ve kulağa kimyasal gelmeyen sadece 'doğal' maddeler içerip hiçbir "zararlı madde" bulundurmayan (örn. E-kodları / gıda katkı maddeleri), tüketicileri üretim süreci hakkında bilgilendirirken minimum işleme tabii tutulan ürünler tüketicilerde daha 'sağlıklı' bir beslenme profili algısı yaratarak 'temiz etiketli' olarak değerlendiriliyor.

Bu, daha fazla tüketicinin, gerçekten "daha temiz" olup olmadığını görmek için yiyecek ve içecek ürünlerinin etiketlerini inceledikleri anlamına geliyor. Dünya çapında tüketicilerin %64'ü gıda ambalajlarındaki etiketleri okuyor ve dünyanın dört bir yanındaki tüketicilerin son bir yıl içindeki içerik konusundaki araştırmalarını artırdığı belirtiliyor. BENEO tarafından yürütülen araştırmanın sonuçları, İngiltere'deki tüketicilerin%51'inin içerik listesine baktığını, %43'ünün beslenme bilgisine ve %32'nin de sağlık ve beslenme beyanlarını incelediğini gösteriyor.

Etiketin gücünü test etmek için BENEO, tüketici araştırmasına beş etiket seçeneği dahil etti. Ankete katılan katılımcıların %49'unun tercihi olan "Hiçbir koruyucu madde içermez ve doğal malzemelerle üretilir" seçeneği, en çok tercih edilen etiket metni oldu. "GDO'suz / yapay bileşen içermez" etiketi %21'i tarafından seçilirken, "vejeteryan / bitkisel bazlı" ibaresi %12 oranında, "beyan yok" % 11 ve "alerjenlerden arındırılmış / modifiye nişasta içermez" ibaresi ise % 7 oranında tercih edildi. Bu özel etiketi neden beğendikleri sorulduğunda, tüketicilerin %56'sı ürünün doğal olduğunu ve %55'i de net, anlaşılabilir bir etiket olduğunu belirtti.

TEMİZ ETİKETTE SINIRLARI ZORLAMAK

Şeffaflık ve doğal formülasyonlar tüketici güvenini kazanırken, 'temiz' ve 'daha doğal' ürünlerin dünya çapındaki büyüme oranı %15'e ulaşıyor. Birleşik Krallık'tan tüketicilerin %55'inin sergilediği "ne kadar az bileşen o kadar iyi" tutumu nedeniyle, şeffaflık ve izlenebilirliği erişilebilir kılmak konuları üretici ve perakendecilerin gündeminde yer alıyor

Tüketici talebini karşılamak isteyen üreticiler temiz etiketli yeni ürün formülasyonu konusunu her zamankinden daha fazla ciddiye alıyor. Fonksiyonel bileşenler alanında yaşanan gelişmeler sayesinde, BENEO'nun Teknoloji Merkezi, müşterileriyle birlikte krem peynir, unlu mamul dolguları, dondurma ve domates bazlı soslar, kaşıklanabilen soslar ve ketçaplar da dahil olmak üzere çok çeşitli reçete konseptleri üzerinde çalışıyor. Temiz etiketli tekstür geliştiriciler ekleyip yağ ve / veya şekeri azaltarak tadı ve yapıyı korumak, birçok teknik sorunu beraberinde getiriyor. Bununla birlikte, bir dizi fonksiyonel bileşen, en zorlu temiz etiket uygulamalarında bile etkinliğini kanıtlıyor.

TTEMİZ ETİKETLİ YAĞ İKAMESİ

Daha temiz etiketli ürünler üretmek isteyen üreticiler, yağ yerine geçebilecek ancak yağın sağladığı kremamsı yapıyı, muhteşem lezzeti sunabilecek doğal ikameler arıyor. İdeal temiz etiketli yağ ikamesi, kullanıldığı yağı azaltılmış ürünlerde farklı teknik özelliklerden geçerken lezzetini korumalı ve bununla birlikte ürün GDO içermeyerek tüketiciler tarafından 'doğal' olarak nitelendirebilmelidir. Aynı zamanda yağa benzer bir yapı sağlayarak damakta kremamsı bir his bırakmalı, işleme sırasında stabil olmalı, kötü tada sahip olmamalı, hacim vermeli ve düşük kalorili olmalıdır. BENEO, hindiba lifi inulini, pirinç nişastası veya her iki bileşenin de optimal miktarlarda birleştirilmesi ile üreticilerin, bu yüksek beklentileri karşılayarak zorlukları aşmalarını destekleyen çözümler sunuyor.

BENEO'nun Orafti® Inulin'i, uzun zincirli moleküler yapısı ve düşük çözünürlüğü ileyüksek karıştırma hızı altında yağ benzeri granüller oluşturarak su bazlı ürünlerde ideal bir yağ ikamesi gibi davranır. Nötr ve dengeli aromasıyla, ürünün tadını etkilemez, yağ ile aynı ağız hissi, yapı ve kremamsı deneyimi sunar. Ayrıca, BENEO'nun Orafti® Inulin'i, yapay veya kimyasal olarak üretilen diğer bazı liflerin aksine, basit bir sıcak su ekstraksiyonu yöntemiyle hindiba kökünden elde edilen doğal, GDO içermeyen, temiz etiketli bir prebiyotik liftir.

BENEO'nun temiz etiketli pirinç nişastaları da kremamsı yapıyı ve damak hissini koruyarak ürünlerde yağ oranını azaltmaya yardımcı olabilir. Kullanılan pirincin türüne bağlı olarak pirinç nişastası, kısa ya da uzun yapılar sağlayabilir. Kısa yapıya sahip puding, flan (krem karamel benzeri) ve mousse'larda kullanılabildiği gibi daha uzun yapılara sahip yoğurtlar ve kremalı tatlılarda da yapıyı geliştirmek amacıyla kullanılabilir.

YÜKSEK HIZDA KARIŞTIRMA GEREKTİREN UYGULAMALARDA TEMİZ ETİKETLİ BİLEŞENLERİN KULLANIMI

Temiz etiketli bileşen teknolojisinde gözlemlenen en büyük gelişmelerden biri de modifiye nişastalar yerine, fonksiyonel doğal nişastaların kullanılmaya başlanmasıdır. BENEO anketine katılanların %72'si temiz etiketli ürün uygulamaları için ideal bileşen olan pirinç nişastasını 'tanıdık', %66'sı ise 'doğal' olarak tanımlıyor.

BENEO'nun yeni fonksiyonel doğal pirinç nişastası Remypure S52, daha temiz etiketli dolgu ve soslar yaratmayı arzu eden üreticiler için yeni fırsat kapıları açıyor. Remypure S52, düşük pH, yüksek ısı ve yüksek hızda karıştırma gibi zorlu üretim süreçlerine yüksek tolerans gösteren, dayanıklı bir yapıya sahiptir. BENEO'nun benzersiz termal inhibisyon prosesi sayesinde, Remypure pirinç nişastalarının fonksiyonel özellikleri kimyasal kullanılmadan elde edilebiliyor. Üretim aşamasında elde edilen daha düşük granül parçalanması sayesinde Remypure S52'nin performans seviyesi, gıda tipi modifiye nişastalar ile eşdeğer, hatta üstündür.

TEMİZ ETİKETLİ DOMATES SOSU PERFORMANSI

Remypure'un temiz etiket bilgileri sayesinde, BENEO Teknoloji Merkezi; su, domates salçası konsantresi, domates püresi, pirinç nişastası, şeker, zeytinyağı, tuz ve karabiber içeren ve sterilize edilebilen bir domates sosu reçetesi oluşturdu. Temiz etiketli, sterilize edilebilen domates sosu oluşturmanın teknik zorlukları, sosun düşük pH'ı ve yüksek sıcaklığa sahip işleme koşulları nedeniyle önemlidir. Teste tabi tutulduğunda, BENEO'nun Remypure S52'siile, doğal bir pirinç nişastasıyla elde edilmesi çok zor olan, raf ömrü boyunca stabil bir viskoziteye sahip domates sosu elde edildi.

Temiz etiketli yağ ikamelerinden yüksek hızda karıştırma uygulamalarına, tüketiciler kendilerine tanıdık gelen bileşenlerin yer aldığı içerik listelerine sahip ürün alternatifleri istiyor. Fonksiyonel bileşenlerdeki son gelişmelerle, gıda ve içecek üreticileri artık çok işlenmiş ürünlere bile daha temiz etiketli çözümleri getirebiliyor. Temiz etiketli yeni ürün gelişimi alanında yaşanan küresel büyüme ile birlikte (Batı Avrupa'da +%16), daha temiz seçeneklere geçmeyi amaçlayan üreticiler için önemli bir pazar talebi söz konusu. Yağ ikameleri ve fonksiyonel doğal pirinç nişastalarındaki birçok gelişme sayesinde, BENEO-Teknoloji Merkezi'ndeki uzmanlar artık gıda üreticilerine en yeni temiz etiket bileşenlerinin faydalarını sunabiliyor.

Facebook'ta Paylaş! Whatsapp'da Paylaş!
Yorumlar

Önerilen Haberler

Tam sürüm için tıklayın.