Türk sinemasının efsanevi dram filmleri

Türk sinemasının efsanevi dram filmleri

Türk filmi denildiğinde daha çok 70'lerin komedi filmleri aklımıza gelir. Ancak yıllar yılı yapılmış dram türünde çok başarılı Türk filmleri de mevcuttur. Hepimizin çok sevdiği hikayeleri ile içimizi burkan bu filmleri araştırdık.

Dram filmi denildiğinde Türk filmlerinde var olan bazı temel yapı taşı filmler vardı. Bunları sizin için derledik.

GÖNÜL YARASI

İzleyen herkese gerçek bir gönül yarası yaşatan 2005 yapımı bir Yavuz Turgul filmi. Bu film, Şener Şen'in oyunculuğuyla devleştiği, Meltem Cumbul ve Timuçun Esen'in de rüştünü ispatladığı yapım olarak Türk sinema tarihine geçmiştir.

BABAM VE OĞLUM

Çağan Irmak'ın efsanelerinden birisi olan 'Babam ve Oğlum' tam bir Ege kasabası filmi. Her insanın derdinin kendine büyük olduğunu anlatan gerçek bir baş yapıt olan bu film, yayınlandığı dönem oldukça ses getirmişti. Çetin Tekindor'un efsane sahnelerini barındıran film 2005 yapımı.

EŞKIYA

Bir diğer efsane Şener Şen filmi. Sevdiği kadın Keje için yapabileceklerini bir bir gösteren ve tüm sisteme kafa tutan eski eşkıya Baran'ın hikayesinin anlatıldığı bu yapım, Türk sinemasının yeniden doğuşu, hatta bir kilometre taşıdır.

SELVİ BOYLUM AL YAZMALIM

Cengiz Aytmatov'un aynı isimli romanından beyaz perdeye uyarlanan film en fedakar aşk öyküsü olarak karşımıza çıkıyor. Kadir İnanır ve Türkan Şoray'ın devleştiği bu film 1977 yılında ilk yayınlandığı günden beri adete bir fenomen haline gelmiştir.

Önerilen Haberler