Tuzlu Su ile Gargaranın Muhteşem Etkileri

Tuzlu Su ile Gargaranın Muhteşem Etkileri

Çok basit bir yöntem olan tuzlu su gargarası, sağlık açısından birçok fayda sağlıyor. Hazırlanışı da çok basit, bir bardak ılık suyla bir tatlı kaşığı tuzu karıştırmanız yeterli.

Tuzlu su ile gargara yapmak, burun tıkanıklığından öksürüğe, nefes kokusundan diş eti kanamalarına kadar birçok sağlık sorununu gidermeye yardım ediyor.

DOĞAL pH DENGESİNİ KORUYOR

Tuzlu su boğazdaki asitleri nötralize ederek pH dengesinin korunmasını sağlar. İstenmeyen bakterilerin temizlenmesine yardım eden uzlu su, doğal bakterilerin gelişmesine uygun ortam hazırlar.

DİŞ ETİ SORUNLARINI GİDERİR

Dişlerinizi fırçaladıktan sonra diş etinde kanama oluyorsa, bu durum bir diş eti hastalığının işaretidir. Size alarm veren hastalığı başlamadan engellemek için tuzlu gargarası yapabilirsiniz. Tuzlu su gargarası, bakterilerle savaşmaya ve iltihapları gidermeye yardım eder.

Tuzlu su aynı zamanda ağız yaralarına da iyi gelmektedir. Ağızda çeşitli nedenlerle oluşan yaralar ağrıya neden olur Bu sorundan kurtulmak için tuzlu su gargarası yapabilirsiniz.

DİŞİ KORUYOR

Tuzlu suda bulunan florür, diş çürümesini tersine çevirir. Tuzlu su gargarası yapmak, diş minesindeki mineral kaybını engeller ve dişi korur.

BURUN TIKANIKLIĞINI AÇIYOR

Sıcak tuzlu suyla gargara yaparak burun tıkanıklığından kurtulabilirsiniz. Gargara, burun boşluğundaki mukus oluşumunu zayıflatır ve mukusu dışarı atmayı sağlar. Bu özellik, boğaz ağrılarından ve iltihaplanmadan kurtulmayı sağlar.

ÖKSÜRÜĞE İYİ GELİR

gargara, balgamın yumuşamasını sağlar. Bu da kuru öksürükten kurtulmayı beraberinde getirir. Bir antitussif işlevi gören tuzlu su, öksürüğü azaltmaya ve durdurmaya yardım eder.

NEFES KOKUSUNU FERAHLATIR

Tuzlu su ile gargara yaparak nefes kokusundan anında kurtulabilirsiniz. Ağızdaki bakterileri temizleyen gargara, kötü koku oluşumuna neden olan sorunları ortadan kaldırarak nefesin doğal kokuda olmasını sağlar.

Tuzlu su doğal bir ağzı temizleyici özelliği gösterir. Ağız içinde tortu birikimi ve dil üzerinde beyaz birikimini engeller.

BADEMCİĞİ RAHATLATIR

Boğazın arka kısmında bulunan bademcikler iki doku topağından oluşur. Bu dokular çeşitli nedenlerle iltihaplanabilir. Buna bağlı olarak da yutkunma ve ağrı oluşumu gerçekleşir.

Önerilen Haberler