Uçak Korkusunu Nasıl Yenebilirsiniz

Uçak Korkusunu Nasıl Yenebilirsiniz

Uçak korkusu nedeniyle insanlar ulaşacakları noktaya hızlı şekilde ulaşma imkanından mahrum kalıyor. Uçak korkusunu yenmeyi sağlayan tavsiyelerle bu sorundan kurtulmak mümkündür.

1. AKILLI SEYAHAT SEÇİMİ YAPIN

Dijital olanakların artmasıyla seyahat seçimi de ayrıntılı ve fonksiyonel bir hale geldi. Uçuş rotası, uçak türü ve servis hizmetleri gibi detayların görüldüğü bilet satış sanal adreslerinden seçim yapılırken akıllıca davranılmalıdır. Uçak korkusu olanlar en büyük uçağı seçmelidir. Ayrıca uçağın non-stop şekilde aktarmasız rotaya sahip olması da uçak korkusu olan kişinin daha az stres yaşamasını sağlayacaktır. Büyük uçak tipleri, Airbus A340, A330, A380 ya da Boeing 767, 747, 777 modelleri sayılabilir.

2. HAVALİMANINA ERKEN GİDEREK GÖZLEM YAPIN

Uçak korkusunu yenmek için bütün korku türlerinde odluğu gibi gerçeklerle yüzleşmek gerekir. Yüzleşmeyi en rahat ve en az stresle yapacak yöntemleri bu süreci kolay atlatmayı sağlayacaktır. Uçuştan önce hava limanına gelerek ortamı teneffüs etmek gerekir. Uçakların iniş ve kalkışlarını, ufukta kayboluşlarını izlemek faydalı olacaktır. Uçak korkusu olan kişi iniş kalkış yapan uçakların içinde olduğunu varsayarak korkularını en aza indirecektir.Gerçek yolcu olduğunuz zaman bu deneyimleri hatırlayarak rahat bir yolculuğu geçirmek mümkündür.

3. KOLTUK SEÇİMİ

First class ya da business class uçmuysoranız bu durumda koltuk seçiminde birtakım hususlara dikkat etmek gerekir. Normal koltuklarda bacak mesafesi kısa olduğu için bu kapalı alan korkusunu daha da artıracaktır. Bu yüzden uçak korkusu olanlar giriş çıkış kapılarına yakın koltukları seçerek daha geniş alan duygusu oluşmasını sağlayabilirsiniz. Unutmadan, tek koridorlu uçaklarda arka koltuklarda bacak mesafesi daha kısadır.

4. ERKEN KALKIN

Uçakta geçirilen süreyi uyuyarak geçirmek uçak korkusu olanlar için yolcuğu rahatlatacak en önemli durumlardan biridir. Uçaktayken uykunun gelmesi için erken kalkmak etkili olacaktır.

5. ANİ SESLERE HAZIR OLUN

Uçak iniş ve kalkış esnalarında temastan dolayı çeşitli sesler çıkaracaktır.Tanımadığınız sesleri duyacağınız uçak yolcuğunda uçağın bir makine olduğunu ve arabalar gibi sesler çıkaracağını unutmayın. Uyarı yapılmadığı sürece uçaktan gelecek esleri normal karşılayın.

6. MOTOR SESİNİ KAPATIN

Uçak korkusu olan kişiler uçaktan gelecek her türlü sese duyarlı olmaktadır. EN ufak sesi dahi tehlike alarmı olarak algılayabilir. Bu tür sesleri duymamak ve ani seslerden etkilenmemek için kulaklık takarak hoşunuza giden melodileri dinlemek etkilibir çözüm olacaktır. Uçuş ekibinin kişisel eşyalarınızı kullanıma izin verdiği anda kulaklıklarınızı takabilirsiniz.

7. UÇUŞ EKİBİNİ İZLEYİN

Uçuş ekibiniz izleyerek ve onların ne kadar tavırları olduğunu fark ederek uçak korkunuzun anlamsız olduğunu kavrayacaksınız. Onların hakaretleri yolculuğun ne kadar güvenli ve korkularınızın ne kadar gereksiz olduğunu hissettirecek.

8. YOLCULUKTAN ÖNCE PİLOTLA KONUŞUN

Yolculuktan önce pilotla konuşmak ikna edici ve rahatlatıcı olacaktır. Pilotlar güler güzlü vehoşgörülü oldukları için sorularınızı yanıtsız bırakmayacaktır. Ancak çok da ısrarcı olmak doğru değil.

9. TÜRBÜLANSA HAZIRLIKLI OLUN

Uçak korkusu yaşayanların en büyük kabusu türbülanstır. Ancak şunu unutmayın ki türbülans durumunda pilotlar uçağın düşeceği için değil bir başka yolcunun üstüne ya da cisimler çarpmamanız için kemerleri bağlamanızı ister. Ayrıca uçakların hava boşluklarından dolayı düşmediğini de bilmenizde fayda var.

10. ÖNEMLİ TAVSİYELER

• Uçuş öncesi inceleme yaparak türbülans ihtimalinin düşük olduğu rotalar belirlenmelidir. Hava koşulları bu incelemede göz önünde bulundurulmalıdır.

• Yolculuğu kısaltacak yollar bularak endişeli süreci kısaltabilirsiniz. Yolculukta film izlemek veya sevdiğiniz kitabı okumak

• Uçağın kalkışını aklınızdan çıkartın. Uçuş dışında başka şeylere konsantre olmayın.

• Uçak korkusundan kurtulmak için uçuşlarınızı sıklaştırın.

Yorumlar
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Yenikadin.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Önerilen Haberler