Ürün Satın Alırken Dikkat Etmemiz Gereken Etiketler

Ürün Satın Alırken Dikkat Etmemiz Gereken Etiketler

Ürünleri satın alırken sağlığımız açısından bazı hususlara dikkat etmemiz gerekiyor. Üzerinde uyarılar bulanan etiketlere daha dikkatli bakmalıyız. İşte, bir ürünü daha dikkatli incelemeniz gereken uyarıcı nitelikteki etiketler...

Sağlığımız açısından bazı maddelerden uzak durmamız gerekir. Uzak duracağımız bu maddeler, ürünlerin üzerinde uyarı şeklinde olabilir. Alışveriş yaparken bu gibi detaylara dikkat etmekte fayda var.

TRANS YAĞ YOKTUR

Trans yağ, kandaki kötü kolestrolü yükseltir. Sağlığımız açısından uzmanların ısrarla üstünde durduğu trans yağdan uzaklaşın önerisi için üzerinde "Trans yağ yoktur" ibareli ürünleri tercih etmemiz gerekir.

PARABEN İÇERMEZ

Uzun süre önce ürünlerin raf ömrünü uzatmak için kullanılan paraben, kozmetik ürünlerin %85'inde mevcut. Dünya Sağlık Örgütü'nün kısıtlamalarına rağmen halen kullanılan bu madde. meme kanserine neden oluyor. Bu nedenle üzerinde "paraben içermez" ya da "paraben free" yazan ürünleri almaya dikkat etmeliyiz.

SENTETİK YOKTUR

Tekstil sektöründe kumaşa esneklik veren sentetik sağlığımız açısından büyük bir tehdittir. Ucuz olduğu için kullanılmaya devam eden sentetik için "Sentetik yoktur" ya da daha çok karşılaşacağınız "No synthetic" ibaresine dikkat etmek ve o ürünlere yönelmekte fayda var.

GLİKOZ ŞURUBU İÇERMEZ

Şeker zararlıdır. Bunu hepimiz biliriz. Ancak daha zararlı olan glikoz şurubudur. Dünyada en çok ölüme yol açan şeker hastalığının kaynağı glikoz şurubudur. Bu nedenle glikoz şurubu içermez etiketi hayati bir öneme sahip olmaktadır.

ALÜMİNYUM YOKTUR

Yaz günlerinde kurtarıcımız haline gelen deodorantlar aynı zamanda tehlikeli maddelerle vücudumuza ve çevremize zarar verir. İçerisinde barındırdığı alüminyum uzmanlar tarafından önerilmiyor. Koltuk altını tahriş eden ve enfeksiyon riski ile bağışıklık için tehlike oluşturan alüminyum için "Aluminum free" ibaresi ne bakmak gerekmektedir.

Önerilen Haberler