Uyku Pozisyonunuz Sağlığınız Hakkında Bilgi Veriyor

Uyku Pozisyonunuz Sağlığınız Hakkında Bilgi Veriyor

Uyku pozisyonu sağlık açısından büyük öneme sahiptir. Uyku problemi yaşıyorsanız, uyku pozisyonunuzu değiştirebilirsiniz.

SIRTÜSTÜ UYUMAK

Yararları: Sırtüstü uyuma pozisyonu iç organları dengede tutmak vevücut ağırlığını dengelemek için ideal bir pozisyondur. Bu pozisyon boyun ve sırt ağrılarını da azaltmaktadır. Sırtüstü uyuyorsanız dizlerinizin altına bir yastık koymak, düzgün bir hizada yatmanızı sağlayacaktır.

Zararları: Sırtüstü uyuma pozisyonu horlamaya neden olmaktadır. Horlama sorununuz varsa sırtüstü yattığınızda daha fazla horlayacaksınız demektir.

YAN UYUMAK

Yararları: Yan yattığınızda cenin pozisyonunda oluyorsanız dizlerinizin arasına bir yastık koymanızda fayda var. Bacaklarınızın maruz kalacağı stres azalacaktır. Bu pozisyonda uyuyorsanız mutlaka başınızın altında yastık bulunmalıdır. Bu pozisyonda yatarken sola dönerek uyumanız, mide ve ağrı şikayetlerinizin azalmasını sağlayacaktır.

Zararları: Bu uyku pozisyonunun bir zararı yoktur. Cenin pozisyonunda vücudunuzun aldığı eğrilik doğal bir eğrilik pozisyonudur. Soruna yol açmaz.

YÜZÜSTÜ UYUMAK

Yararları: Bel ağrısı şikayeti olanlar yüzüstü yatarak bel üzerindeki ağırlığı hafifletebilir. Ama bu pozisyonda mutlaka yastık kullanmalısınız.

Zararları: Yüzüstü uyuma pozisyonu riskli bir pozisyondur. Sırt bölgesi eğrileri düzleşir ve omurga bir hizada kalır. Sinirlerinizde baskı olduğu için sabah uyandığınızda karıncalanmalar yaşayabilirsiniz.

Yorumlar

Önerilen Haberler

Tam sürüm için tıklayın.