Viktorya Döneminde Kadınların Yapması Ayıp Olan Şeyler

Viktorya Döneminde Kadınların Yapması Ayıp Olan Şeyler

İngiltere'de 64 yıl boyunca süren Viktorya dönemi, oldukça katı görgü kurallarına sahipti. Kadın olmanın oldukça zor olduğu bu dönemde, kadınlarının yapması ayıp olan ve kınanan hareketler vardı.

Kadın olmak her dönemde zordur ama Viktorya Döneminde daha zordu. 1837 yılında başlayan ve 64 yıl boyunca iktidarda kalan Kraliçe Viktorya'nın ismini alan bu dönemde, görgü kurallarının yaptırım gücü daha fazlaydı. Genellikle aristokrat kadınların uymak zorunda olduğu bu kuralları uygulamayanlar toplumsal olarak dışlanırdı. İşte, kadınların yapması ayıp olan hareketler...

KADINLAR İÇ ÇAMAŞIRINDAN BAHSEDEMEZDİ

Cinselliğe dair olan her şeyi sınırlayan bu dönemde, bir kadın iç çamaşırına dair herhangi bir söz söylemesi kadın vücudunu hatırlatacağı için ayıptı.

SICAK BANYO AYIP VE TEHLİKELİ SAYILIRDI

Kadınların olabildiğince arzularından uzak durması önemliydi. Bu nedenle bir kadın genellikle içine bir damla sirkenin atıldığı soğuk suda yıkanırdı. 37.8°C üzerinde bir sıcaklıkta banyo yapmanın, kadını hem cinsel arzulara sürükleyeceğine hem de hasta edeceğine inanılırdı.

HİÇBİR FİZİKSEL AKTİVİTENİN İÇİNDE YER ALAMAZLARDI

Bir kadın, doğuma kadar vücudunu dinlendirmeliydi. Onlara göre spor erkeklere has bir alandı. Ancak aristokrat kadınlar için geçerli olan bu durum, çalışan avam kısım için geçerli değildi.

SOHBET SIRASINDA SORU SORAMAZLARDI

Sohbet sırasında soru sormak, karşı tarafa baskı yapma anlamına gelecek ve kadını daha meraklı gösterecektir. Bu nedenle merak ettikleri bir soru için önerme kullanırlardı. Yani "umarım böyledir" şeklinde teyit alarak konuşurlardı.

RUJ KULLANMAK SADECE AHLAKSIZ KADINLARIN YAPACAĞI BİR İŞTİ

Kraliçe, makyajı kaba ve çirkin bulurdu. Bir kadının cinsel merakları olduğu mesajı veren makyajı sadece dönemin ahlaksız görülen aktrist ve fahişe sınıfı yapabilirdi.

Önerilen Haberler