Yaz aylarını daha rahat geçirebileceğiniz kumaşlar

Yaz aylarını daha rahat geçirebileceğiniz kumaşlar

Artan sıcaklarla birlikte giysi dolaplarımızda birtakım değişikliklere gitmeye başlamamız gerekiyor. Kalın denimlerden, siyah kumaşlardan, naylonlardansa daha uçuş uçuş belki biraz daha renkli kumaşlara yönelmek yaz başlarının vazgeçilmez rutini.

Kumaş dünyası bildiğimizden de büyük bir derya. Moda evreni zaman geçtikçe önümüze farklı türde kumaşlar sunuyor. Karşımızda; kullanım şekilleri, zamanları, yerleri açısından bize birçok değişik imkan vadeden bir kumaş endüstrisi var. Bu noktada bize kalan ise ne zaman nerede ne giymeli, kendi konforumuz kendi beden ve ruh sağlığımız için nasıl tercihlerde bulunmalıyız kararı oluyor. Yaz ayları ise bu anlamda belki de en çok dikkat etmemiz gereken zaman dilimleri.

KONFORLU PAMUKLULAR

Beden üzerindeki nemi ve teri emme özelliğine sahip pamuklu giysiler bu yaygın bilinen özelliği sayesinde dünyada en çok kullanılan kumaş üretim malzemesi olarak karşımıza çıkıyor. Yaz ayı için tartışmasız en iyi seçeneklerden biri %100 pamuk giysilerdir.

ŞIK KETEN KUMAŞLAR

Yaz aylarının en çok tercih edilen bir diğer kumaş türü ise ketendir. Serin tutma özelliği ile bilinen keten özellikle sıcakların yükselmesiyle vitrinlerdeki yerini almaya başlıyor.

HAFİF İPEKLER

İpek bir elbisenin varlığı ve yokluğu üzerinizde belli bile olmaz. Bu hafif ve narinliği ile yaz aylarının en sevilen kumaşlarındandır. Parlak görünüşü ve yumuşak dokusuyla her zaman tercih edilen bir kumaş türüdür.

UÇUŞ UÇUŞ ŞİLE BEZLERİ

El tezgâhlarında, pamuk ipliğinden dokunan bu kumaş türü genelde beyaz rengiyle bilinir. elbiseler için tercih edilen şile bezler yazlık beldelerde en çok tercih edilen kumaş türüdür. Sağlıklı ve doğal olma özelliğiyle öne çıkan şile bezleri genelde baskı veya el ile süsleme yapılarak satışa sunulur.

RENKLİ ŞİFON KUMAŞLAR

Ucuz üretimi ve uygun maaliyeti ile bilinen şifon kumaşlar renkli ve dikkat çeken detaylarıyla yine sıcak günlerin vazgeçilmezidir.Genelde elbise ve şallarda tercih edilen bu kumaş sentetik ve ipek olmak üzere ikiye ayrılır.

NARİN SATENLER

Saten kumaş kullanım açısından ne kadar zor olsa da genelde kadınlar tarafından severek tercih edilir. Çabuk kırışan ve detayları fazlaca belli eden bu kumaş türü genelde elbise ve bluz yapımında çokca tercih ediliyor.

VUAL KUMAŞLAR

İsmi pek duyulmasada şal üretiminin gizli kahramanları vual kumaşlar, hafif yapılı bir tekstil üretim malzemesi olarak karşımıza çıkıyor. Vualler genelde elde yıkandığı için pek tercih edilmemekle birlikte ince yapısıyla kullananlar tarafından genelde müdavimi olunan kumaşlardır.

Önerilen Haberler