Yazın vazgeçilmezi soğuk kahvenin hiç bilinmeyen 5 faydası

Yazın vazgeçilmezi soğuk kahvenin hiç bilinmeyen 5 faydası

Yaz geldi ve ne kahveden ne de çaydan vazgeçmek istemiyoruz. O yüzden soğuk kahve ve soğuk çay bizim için adeta bir kurtarıcı. İşte, tadı enfes olan soğuk kahvenin vücuda 5 yararı...

İster sade ister sütlü kahve hem lezzetli bir içecek hem de bir şifa deposu. Üstelik yazın soğuk haliyle de harareti alıyor. Daha ne olsun? Hem midemize hem de sağlığımıza hitap eden bu lezzetin yararları çok fazla.

Kalp hastalıklarını önler

Dünyanın en çok ölüm sebepleri arasında yer alan kalp krizinin önlenmesi adına kan basıncını da düzenleyen şeyler arasında kahve de yerini alır.Günde 3-5 bardak kahve içen biri, içmeyene oranla kalp hastalığı riskini %15 oranında düşürür.

Parkinson ve Alzheimer riskini azaltır

Beyin ve sinir sistemine olumlu etkileri bilinen kahve beyni daha dinç tutar. Yapılan bir çalışmada günde 3-5 fincan kahve içenler demans ve alzheimer hastalıklarına yakalanma riskini %65 düşürebilir.

Depresyonu önler

Kafein canlandırıcı bir özelliğe sahiptir. Yaz günlerinde soğuk kahve ise daha fazla canlandırır. 370.000 kişi üzerinde yapılan araştırmada kahvenin depresyonu azalttığı gözlemlenmiş. Günlük kahve tüketimi %8 oranında depresyon riskini azaltıyor.

Metabolizmayı hızlandırır

Kafeinin metabolizmayı hızlandırdığını biliyoruz. Soğuk kahve de metabolizmayı %11 oranında arttırırken kalori yakımını %13 ve yağ yakımını 2 kat arttırdığı gözlemlenmiştir.

Yaşam sürenizi uzatır

Antioksidan oranı yüksek olan kahve için yaşları 50-71 arasında değişen 229.119 erkek ve 173.141 kadın üzerinde yapılan deneyde daha fazla kahve içenlerin, kalp hastalığı, solunum hastalığı, felç, yaralanma, kaza, diyabet ve enfeksiyonlardan kaynaklanan ölüm risklerinin azaldığını tespit etti.

Önerilen Haberler