Yeni Araştırma: Sarılmak İlişkinin Ömrünü Uzatıyor!

Yeni Araştırma: Sarılmak İlişkinin Ömrünü Uzatıyor!

Sarılmanın ilişkilerdeki rolünü hepimiz olumlu olarak biliriz. Bu araştırmayla bildiklerimizi bir kez daha teyit edeceğiz. Üstelik sarılmanın bilinmeyen birçok yönü ile...

Yeni yapılan bir araştırmaya göre sarılmak ilişkinizi sağlamlaştırıyor ve uzun süre kalıcılığını sağlıyor. İşte, araştırmanın detayları…

İLİŞKİYİ KALICI HALE GETİRİYOR

Ekim 2018'de PLOS ONE adlı akademik makalede yayınlanan çalışmaya göre günlük hayatta sarılan çiftlerin ilişkileri daha uzun süre devam ediyor. Yapılan araştırmada sıklıkla sarılan çiftlerin ilişkilerini iyileştirme ve geliştirme yolunda daha başarılı olduğu gözlemlenmiş. Hem sarılan bireyleri fiziksel ve psikolojik anlamda daha sağlıklı yapan sarılma, çiftler arasında şefkati de geliştirdiğinden ilişkiyi daha kalıcı hale getiriyor.

Carnegie Mellon Üniversitesi'nden Doktor Michael Murphy yaptığı araştırmada dört yüzden fazla kişiden aldığı verilerle 2 hafta analiz yaptı. Araştırmada bu kişilere hangi sıklıkla sarıldıkları, sarıldıklarında olumlu olumsuz etkiler soruldu. Alınan cevaplara göre Murphy, sarılmanın özellikle çatışmalarda destek anlamına geldiğini belirtiyor.

HAYATTA KALMAK İÇİN GÜNDE 4 KEZ SARILMAYA İHTİYACIMIZ VAR

Şefkat duygusunu sürekli yenileyen ve çatışma dahi olsa beraberliği hatırlatan sarılma, ilişkide kötü giden şeylerde tek olmadığını hatırlatma ve dengeleme mekanizması işlevi görüyor. Hatta geçmişte yapılan araştırmalarda kişinin stres seviyesini düşürdüğü ve mutlu ettiği bile gözlemlenmiş. Sarılma öyle vazgeçilmez ki aile terapisti Virginia Satir'e göre, hayatta kalabilmemiz için günde en az 4 kez sarılmaya ihtiyacımız var.

Önerilen Haberler