Yeni Evlenen Çiftlere Cinsellik Önerileri

Yeni Evlenen Çiftlere Cinsellik Önerileri

Toplumda tabu olarak kabul edilen ancak aile bağları için kritik öneme sahip cinsel konularla ilgili bilgi veren Üroloji ve Androloji Uzmanı Op. Dr. Evren Işık, erkek cinsel işlev bozukluklarının tedavi edilebileceğini söyleyerek yeni evlenen çiftler için cinselliği 10 maddede anlattı.1. Erken boşalma hakkında bilmeniz gerekenler

Erken boşalma en sık görülen erkek cinsel işlev bozukluğudur. Psikolojik ya da organik nedenlerle ortaya çıkabilen bu sorun dönemsel ya da kronik olarak gözlenebilir. Cinsel ilişki öncesinde ya da sırasında karşılıklı tatmin yaşanmadan kontrol dışı boşalma olarak tanımlanabilen erken boşalma; çiftlerin duygusal ilişkilerine zarar verebilir. Bu nedenle erken boşalma sorununu sık sık veya tekrarlayan şekilde yaşayan erkeklerin Androloji uzmanlarına başvurması ve kendilerine özel tedavi seçeneklerini değerlendirmeleri gerekir.

2. Daha önce sertleşme problemi yaşadınız mı ?

Geçmiş cinsel birlikteliklerinde sertleşme problemi yaşayan erkeklerde performans kaygısı yaşanabilir ve bu sorun erkeklerin hayatlarının bir bölümünde etkisini hissettirebilir. Psikolojik ve/veya organik nedenleri olabilen sertleşme problemi süreklilik arz ederse erkeklerin tanı ve tedavi süreçleri için doktor kontrolünden geçmeleri gerekir. Medikal tedavi, şok dalga tedavisi veya penil protez cerrahisi ile sertleşme problemi ortadan kaldırılabilir.

3. Partner memnuniyeti ne demek?

Cinsel ilişkide temel amaç her iki partnerin de karşılıklı olarak tatmin olmasıdır. Erkek ya da kadın kaynaklı cinsel işlev bozuklukları partner mutluluğunu azaltabilir. Erken boşalma, sertleşme problemi ve penisteki şekil bozuklukları cinsel ilişkinin partnerde yarattığı mutluluğu engelleyebilir. Tüm bu sorunlar kişiye özel belirlenen tedavi yöntemleriyle ortadan kaldırılabilir.

4. Cinsel performansınızı etkileyecek kötü alışkanlıklar

Erkeklerin cinsel performansı ve yaşam tarzı arasında doğrusal bir bağlantı vardır. Sigara, alkol veya uyuşturucu etkisi olan yasadışı maddeler kullanan; sağlıksız beslenen, spor yapmayan ya da fazla kilosu olan erkeklerin cinsel işlev bozuklukları yaşama ihtimali artar.

5. Penisin uzunluğu mu, çapı mı önemli?

Partner memnuniyetinde penis boyu da çapı da önemli faktörlerdir. Ancak penis kalınlığının penis boyundan daha ayırt edici öneme sahip olduğu da bilinmektedir. Cinsel ilişki sırasında penisin vajina duvarlarına baskı yapıp cinsel tatminin sağlanması noktasında; penisin çapı boyuna göre daha etkili bir özellik olarak ön plana çıkar.

6. Penisinizin şekline daha önce dikkat ettiniz mi?

Penis şekli; penisin uzunluğu, kalınlığı ve yapısı cinsel ilişkinin tatmin ediciliğini etkiler. Özellikle penisinde doğuştan ya da ilerleyen yaşa bağlı eğrilik oluşumu gözlenen erkekler ve partnerleri için eğrilik cinsel ilişkiyi ağrılı hale getirebilir. Eğriliğin ilerlemesi durumunda cinsel ilişkinin imkansız hale gelebileceği de bilinmektedir. Bu nedenle erkeklerin penis şekillerine dikkat etmeleri ve bir sorun olduğunu fark etmeleri halinde Androloji uzmanlarına başvurmaları, ilişkilerinde yaşamaları muhtemel sorunların önüne geçilmesi açısından da önemlidir.

7. Performans kaygısını ortadan kaldırın

Erkekleri de kadınları da etkisi altına alan performans kaygısı çiftlerin cinsel yaşamını olumsuz yönde etkileyebilir. Geçmiş dönemde yaşanan erken boşalma ve sertleşme problemi gibi cinsel işlev bozuklukları, penis şeklindeki bozukluklar ya da partneri memnun etme baskısı cinsel performansı olumsuz yönde etkileyebilir. Performans kaygısının giderilmesi için gerekirse uzmanlardan destek alınması ihmal edilmemelidir.

8. Sağlıklı cinsel yaşam için beslenme tüyoları

Sağlıklı bir hayat ve cinsel yaşam için beslenmeye erkeklerin de kadınların da dikkat etmeleri gerekir. Tam tahıllı gıdalar, yağsız et, sebze, meyve, Omega-3, vitamin ve mineral içeren besinlerin tüketilmesine özen gösterilmelidir.

9. Erken çocuk sahibi olmak istiyor musunuz?

 İleri yaşlarda evlenen çiftler zaman kaybetmeden çocuk sahibi olmak isteyebilirler. Bu durumda erkeklerin sperm tahlillerini yaptırmaları için Androloji uzmanlarına başvurmaları gerekir. 12 aydan fazladır korunmasız cinsel ilişkiye girildiği halde çocuk sahibi olamayan çiftler daha kapsamlı kontrollerden geçmelidir; bu durumda kadın ya da erkek kaynaklı kısırlıktan şüphe edilebilir. Tam tetkikler yapılmadan, sadece hızlı ve erken çocuk sahibi olma isteğiyle tüp bebek tedavisine başlanılmamalıdır. Özellikle erkek kaynaklı kısırlık söz konusuysa ve bu sorunun nedeni varikosel ise ilk olarak cerrahi operasyona başvurmak tüp bebek veya aşılama yöntemi ile elde edilecek başarının arttırılması adına önem taşımaktadır.

10. Korunma yöntemlerinden hangisi sizin için uygun?

Çiftler korunma yöntemi seçerken ortak irade ile hareket etmelidir. Kadınlara ve erkeklere özel korunma yöntemlerinden hangisinin seçileceği ortak bir karara bağlanmalı, seçilecek yöntemin çiftlerin cinsel yaşamına olumsuz etki yapmaması öncelikli amaç olmalıdır. Bu nedenle spiral takılması, hormonal korunma yöntemleri ve prezervatif kullanımından hangisinin seçileceği mutlaka doktor değerlendirmesi sonrasında belirlenmelidir.

Önerilen Haberler