Yeşil çayı fazla içerseniz ne olur?

Yeşil çayı fazla içerseniz ne olur?

Yeşil çayı çok sık içiyorsanız bu alışkanlığınıza bir son vermelisiniz. Çünkü Japonya'da yapılan bir araştırma yeşil çayı fazla içmenin zararlarını ortaya koydu.

Gün içinde sık sık çay içenler farkında olmadan çeşitli sağlık sorunlarına çıkarıyor. İşte fazla yeşil çay içmenin zararları…

İLAÇLAR ETKİSİZLEŞİYOR

Yeşil çayda bulunan maddeler yüksek tansiyon hastalarının ilaçlarının faydasız hale gelmesine neden oluyor. İlaç döneminde yeşil çay tüketimine ara vererek ilaçlarınızdan tam anlamıyla verim alabilirsiniz.

BÖBREKLERE ZARAR VERİYOR

Yeşil çay içerken su içmeyi ihmal ederseniz böbrekleriniz sıvı kaybına uğrar ve yorulur. Sıvı kaybı da dehidrasyona neden olarak böbrek sorunlarını beraberinde getirir. Bu yüzden yeşil çay içtiğiniz zamanlarda bol bol su tüketmelisiniz.

DEMİR EKSİKLİĞİNE YOL AÇABİLİR

Bol kafeinli içecekler demir eksikliğine neden olur. Yeşil çay da kafein içerdiği için demir eksikliğine yol açar. Bu yüzden günde 2 fincandan fazla yeşil çay içmeniz önerilmez.

UYKU SORUNLARINA DAVETİYE ÇIKARIYOR

Yeşil çayda kafein bulunur. Fazla yeşil çay içmek de uyku problemlerini beraberinde getirir. Bu yüzden gece 22.00'den sonra yeşil çay tüketimini bırakmak gerekiyor. Gün içinde yeşil çay tüketimini ölçülü tutmak gerekiyor.

GEBELER İÇİN RİSK OLUŞTURUYOR

Yeşil çay yatıştırıcı etki gösterir. Yeşil çayın kas gevşetme özelliği herhangi bir rahatsızlığı olmayanlar için idealdir ancak gebelerde anne ve bebek sağlığı için risk oluşturur. Doktorlar da gebelik döneminde yeşil çay tüketimini önermezler.

Önerilen Haberler