Yeterince uyumazsanız ne olur?

Yeterince uyumazsanız ne olur?

Yeterince uyumazsanız ciddi sağlık sorunları yaşayabilirsiniz. Düşünme yeteneğiniz ve davranışlarınızdaki anormal değişimlerin yanında fiziki sağlığınızda da birtakım değişiklikler meydana gelir.

6 saatten daha az uyunması fiziksel ve psikolojik olarak insan üzerinde birçok olumsuz etki oluşturur. Bunların başında dikkat dağınıklığı ve sağlıklı düşünememe gelirken fiziki olarak da birtakım sorunlar oluşur.

YÜKSEK TANSİYON

Yetersiz uyku yüksek tansiyon riskini beraberinde getirir. Yeterince uyumadığınızda vücudunuz kortizol gibi stres hormonlarını ideal şekilde düzenleyemez. Bu da ekstra stres ve yüksek tansiyon riski demektir.

HİPERTANSİYON

Kan basıncının sürekli olarak 12/8'in üzerinde olması hipertansiyon sorunu demektir. Felç, böbrek sorunları ve kalp krizi gibi birçok sorunu beraberinde getiren bu sorunu tetikleyen etkenlerden biri de yetersiz uykudur.

SOLUNUM YOLU HASTALIKLARI

Nezle ve grip gibi hastalıklardan korunmak için yeterli uyku almaya dikkat etmelisiniz. Araştırmalar 5 saatten daha az uyumanın virüse maruz kalındığında hastalığa yakalanma oranının 4 kat daha fazla olduğunu ortaya koydu.

DİYETİNİZİ BOZAN SEBEBİ BULDUK!

Uykusuz geçen bir gece sonrası beyninizdeki endokannabinoid 2-arakidonoillgliserol seviyelleri yükselir. Bu da iştahınızın artmasına ve yiyecekleri daha lezzetli şekilde tatmaya neden olur. Dolayısıyla kilo verme diyet konusunda birçok kuralınızı uygulamakta zorlanırsınız.

GERGİN SİNİRLER

Uykusuz geçen gece sinirlerin yıpranmasınayol açar. Bu de stresli ve huzursuz bir gün geçirmenize neden olur. İş yaşamınızda ve sosyal hayatınızda gerginlikler yaşamanız kaçınılmaz hale gelir.

ENDİŞE SEVİYESİ ARTAR

Harvard Üniversitesi uykusuzluğun öfke, stres ve üzüntü gibi duyguları beraberinde getireceğini bunun da kendiniz endişeli hissetmenize neden olabileceğini söylüyor.

Önerilen Haberler