Yiyecekler Buzdolabında Nasıl Saklanmalı?

Yiyecekler Buzdolabında Nasıl Saklanmalı?

Yiyecekleri buzdolabında doğru şekilde muhafaza ederek hastalıklardan ve olumsuz etkilerden korunabiliriz.

ET, BALIK VE TAVUKLAR

Kırmızı etler ve beyaz etler eğer kısa süre içinde tüketilecek ise buzdolabının üst rafları bu gıdalar için uygundur. Burada dikkat edilmesi gereken husus, bakteri geçişlerini engellemek için pişmiş ve çiğ etlerin birbirinden ayrı tutulmasıdır.

SEBZE MEYVELER

Sebze ve meyveler kısa sürede tüketilecek ise naylon poşetlere küçük delikler açılarak dolapta saklanabilirler.Eğer meyve sebzeler buzdolabında uzun süre saklanacaksa bu durumda onları kese kağıdı içinde ya da bez torba içinde muhafaza etmek doğru olacaktır.

DOĞRU MUHAFAZA YÖNTEMLERİ

Sütler kendi şişelerinde muhafaza edilmelidir. Yumurtalar alındıkları kaplarda saklanmalıdır. Yumurtanın dolaba açık şekilde konulması bakteri bulaşmasına neden olabilir.

BUZDOLABI HİYERARŞİSİ

Buzdolabı rafları belirli bir sıralamaya göre doldurulmalıdır. En alt rafta sebze ve meyvelerin yer alacağı buzdolabında, meyve sebzelerin bir üst bölümünde pişirilmiş yemekler yer alır.Pişirilmiş yemeklerin üst rafında ise peynir, yoğurt ve süt gibi besinler bulunur. Böylece sağlıklı ve işlevsel bir dolap hiyerarşisi oluşturulmuş olur.

PİŞMİŞ YEMEKLER

Pişmiş yemekler, ertesi gün tüketmek kaydıyla buzdolabında saklanabilir. Pişmiş yemekler buzdolabına sıcakken konulması doğru değildir. Isıtırken de tüketilecek miktarda yemek ısıtılmalıdır.

Önerilen Haberler