Yoksa Stres İyi Bir Şey mi?

Yoksa Stres İyi Bir Şey mi?

Stresin üzerinizde oluşturduğu kötü enerjiyi östrese dönüştürerek durumu lehinize çevirebilirsiniz.

Üzerinize kara bulut gibi çöken stresle mücadeleye etmeye çalışmak, stresi bir kat daha artırır. Stresle mücadele etmek yerine, onu pozitif enerjiye dönüştürerek yaşam enerjinizi yüksetlmeniz mümkün.

STRESİ ÖSTRESE DÖNÜŞTÜRÜN

Yaşadıklarınız, sorumluluklarınız, atacağınız adımlar karşısında sizi engelleyen ve tetikleyen şeyler, stres olarak tanımlanabilir. Östres ise yaşanan olumsuz durumlar karşısında oluşan stresi, olumlu enerjiye çevirmektir. Stresle karşı karşıya kaldığınızda doğru bir yol haritası izleyerek, stresi östrese dönüştürebilirsiniz. Östres kişiyi motive eder ve uyarıcı etki gösterir.

Stresi östrese çevirmek için:

Hislerinizi tanımlayın: Öncelikle yaşadığınız yaşadığınız hisleri tanımlamalı ve adını koymalısınız.

Hislerin kaynağını tespit edin: Yaşadığınız hislerin kaynağını bulmalısınız. Kendinizi bu şekilde hissetmenizin nedeni ne? Bunun cevabını vermelisiniz.

Bakış açınızı değiştirin: Sizi strese sokan durumun kaynağını bulduktan sonra bu konuya farklı bir açıyla bakmayı deneyin. Örneğin, işten ayrılmak zorunda kaldınız. Geçiminizi sağlamak korkusu ile strese girmek yerine iş hayatındaki bağlantılarınızla iletişime geçmek ve iş aramaya başlamak, çok daha mantıklı bir adım olacaktır.

Pozitif olmaya çalışın: Negatif bir durum karşısında, "bu durumu nasıl pozitife çeviririm" diye düşünmeye çalışın. Duygular arası geçiş yapın. Gerginlik yerine heyecanlı olun. Bu sizi ileri adım atmak için heveslendirecek; pozitif olmanızı sağlayacaktır.

Hayali empati yapın: Son adım olarak hayali empati kurma yolunu uygulayın. Stresi östrese çevirmek için kendinize karşı hassas olabilirsiniz. Ancak başkalarına karşı daha net kararlar verebilirsiniz. Bir yol ayrımında ya da bir ikilem arasında kaldıysanız, bu durumun bir başkası için geçerli olduğunu ve onun nasıl karar vermesi gerektiğini düşünün. Kafanızdan geçenleri kendi hayatınıza uygulayın.

Bu şekilde stresinizi olumlu tarafa çevirdiğinizi, objektif ve pozitif karar verdiğinizi göreceksiniz.

Yorumlar
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Yenikadin.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Önerilen Haberler