Yükselen Yaşam Felsefi Trendi: Hygge

Yükselen Yaşam Felsefi Trendi: Hygge

Danimarka'da ortaya çıkan "hygge" yaşam felsefesi, Avrupa'nın ilgisini çeken bir yaşam biçimine dönüştü. Danimarkalıların yüksek olduğu düşünülünce bu akımın neden hızlı yayıldığını anlamak hiç de zor değil. Hygge yaşam felsefesinin kültürel ve güdüsel öğretilerine yakından bakabiliriz.

1. SOFT BİR ORTAM

Yaşam ortamı mümkün olduğunca stresten arındırılıp sakin ve huzurlu bir ortama dönüştürülmelidir.

2. KONFORLU KIYAFETLER

Yumuşak dokunuşla, tene batmayan rahat giysiler tercih edilmeli. Bu seçimler kasların gevşemesini sağlayacak.

3. ÇİKOLATA VE MUTLULUK

Mutluluk hormonları olan serotonin ve endorfin gibi hormonları salgılamayı sağlayan çikolata, mutluluğun anahtarı gibidir. İçindeki tryptofan ve phenylethylamine maddeleri ile mutluluk hormonu salgılayan çikolata, lezzetli tatlı ve hoş görüntüsü ile keyifli bir atıştırmalık olarak hygge yaşam tarzına yakışıyor.

4. BİTKİLER

Hygge yaşam tarzı için doğayla temasta olmak çok önemlidir. Negatif enerjiyi toprakla satarak rahatlamak mümkündür. Bahçeler, saksılar ve doğal alanlar hygge yaşam tarzı için ideal alanlardır.

5. SLOW FOOOD

Pek acelesi olmayan hygge yaşam tarzı, yemek yaparken de "slow food" anlayışına sahip.Yemekleri yavaş yavaş yapmayı ve yavaş yavaş yemeği öğütleyen bu yaşam tarzı, Ege yaşam stili ile bu noktada benzerlik gösteriyor.

6. YAZI YAZMAK

Kağıt kalemle yazı yazmayı öğütleyen hygge, kurşun kalemle yazı yazmanın hissettirdiği güzel hissi yansıtıyor. Laptopu ve tableti bir kenara bırakarak bir şeyler karalamaya başlayabilirsiniz.

7. ÖZEL ORTAM

Hygge felsefesinin en özgün yanlılarından biri dem kişiye has özel ortam oluşturma öğretisidir.Güven ve sıcaklık hissettiren özel bir ortam oluşturan hygge, stresli zamanlarda huzuru bulmayı sağlıyor.

8. GÜLMEK

Hüznü bir kenara bırakıp doyasıya gülmek hygge yaşam felsefesinin temel öğretilerindendir. Karamsar olmamak, dedikodu yapmamak, empati ve hoşgörü gibi kavramlarla gülmek kavramı altı dolu ve doyurucu bir yaşam felsefesine dönüşüyor.

9. ŞÜKRETMEK

Hygge yaşam tarzında insanların kazandığı değerlerden biri de şükretmek kavramıdır. Hygge, sahip olduğu değerlere şükretmeyi ve teşekkür etmeyi öğretir.

Yorumlar
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Yenikadin.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Önerilen Haberler