Yumurtadaki Yeşil-Gri Halka Ne Anlama Geliyor?

Yumurtadaki Yeşil-Gri Halka Ne Anlama Geliyor?

Yumurtanın sağlığımız için çok besleyici bir besin olduğu gerçek. Ancak onu doğru pişirmezseniz hem besin değerlerinden yeterince faydalanamazsınız hem de sağlıksız durumlar ortaya çıkabilir.

Yumurtayı ideal pişirme süresi olan 10 dakikadan fazla pişirirseniz sülfür-demir halkası adı verilen yeşil-gri halka oluşur. Uzun süre pişirmeye bağlı olarak ortaya çıkan bu halka, yumurtanın sindirimini zorlaştırır.

YEŞİL-GRİ HALKA NEDEN OLUŞUR?

Yumurtanın ideal pişirme süresi 10 dakikadır. Bu süreden fazla pişirme durumunda yumurtanın sarısı etrafında yeşil-gri halka oluşur.

YEŞİL GRİ HALKANIN ZARARI NEDİR?

Uzun süre haşlanan yumurtalarda oluşan yeşil-gri halka, demir ve sülfürün bileşimi ile oluşur. Bu durum, yumurtanın sindirimini zorlaştırır. Yumurtada yeşil-gri halka oluşmaması ve yumurtanın besin değerlerinden tam anlamıyla faydalanabilmek için 10 dakikalık pişirme süresine dikkat etmek gerekiyor.

YUMURTA KIVAMI NASIL OLMALI?

Yumurta fazla piştiğinde yeşil-gri halka oluşur ve sindirimi zorlaşır. Yumurta "kayısı kıvamı" denen yarı pişmiş kıvamda pişirilirse biotin adlı vitamin, proteinleri bağlar ve yumurtadan tam anlamıyla faydalanamayız.

Yumurtanın besin değerlerinden tam olarak faydalanabilmek için yumurta 10 dakika boyunca ocakta kalmalıdır. Su kaynamaya başlayınca altı kısılmalıdır.

Önerilen Haberler