Yünlüler Nasıl Yıkanır?

Yünlüler Nasıl Yıkanır?

Hassas yapısı olan yün kıyafetleri doğru yöntemlerle yıkayarak uzun süre kullanabilirsiniz.

Yünlüleri doğru yöntemlerle yıkamazsanız, çekme, bozulma ve esneme gibi yapısal bozukluklar oluşabilir.

Her kıyafetin farklı yıkama tekniği ve farklı yıkama özellikleri vardır. Hassas şekilde yıkanması gereken yünlüler, doğru yöntemlerle yıkanarak uzun ömürlü ve sağlıklı şekilde kullanılabilir.

YÜNLÜLER ELDE NASIL YIKANIR?

Çamaşır makineleri yüksek devirde sıkma yaptığı için ipek ve kaşmir gibi narin kumaşlara zarar verebilir. Hassas kumaşlar için uygun programlar olsa da yün kıyafetlerinizi makineye atmaya içiniz el vermeyebilir.

Yün kıyafetleri elde yıkamak için bir leğene ılık su doldurun. Suya hassas çamaşırlara özel deterjan ekleyin. Bir dakika boyunca kıyafetleri leğenin içinde bekletin. Ellerinizle kıyafetleri suyun içinde nazikçe gezdirin. Sonra kıyafetleri 10 dakika suyun içinde bekletin. Sonra yün kıyafeti çıkarın, elinizle sıkın. Bu sonra yün kıyafeti temiz suya sokun ve aynı el hareketleri ile kıyafeti durulayın.

YÜNLER MAKİNEDE NASIL YIKANIR?

Yün çamaşırları makinede yıkamak için uygun donanıma sahip modern bir çamaşır makinesine ihtiyacınız var. Yün kıyafetinizin etiketinde yazan uyarıları dikkatlice okuyun. Etikette yazan bilgilere göre çamaşır makinenizi ayarlayarak yıkama yapabilirsiniz. Eğer çamaşır makinenizin donanımı yün kıyafet yıkamaya uygun değilse elinizde yıkamanızda fayda var. Yünleri makinede yıkarken çamaşır filesi kullanmayı unutmayın.

YÜN KIYAFETLERİN KURUTULMASI

Yün kıyafetleri klasik şekilde askıda kurutmak şekil bozulmalarını engellemek için ideal bir yöntemdir. Yün kazağı en iyi şekilde kurutmak için havluya sarma yöntemini kullanabilirsiniz. Kazağınızı havlunun üzerini serin. Alt baştan başlayarak havluyu sarmalayın. Havluyu sardıktan sonra yavaşça sıkın. Burgu, döndürme ve bükme yapmayın. Bu işlemden sonra yün kıyafeti havlunun içinden çıkarın. Başka bir havlunun üzerine serin. Bu şekilde kurumaya bırakın.

Yorumlar
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Yenikadin.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Önerilen Haberler