Yüz yogası mucizesini keşfedin!

Yüz yogası mucizesini keşfedin!

Vücudumuz için yaptığımız egzersizlerin vücudu şekillendirip sıkılaştırdığını ve sağlık açısından ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Tıpkı vücudumuza yaptığımız gibi yüzümüze de uygulayacağımız hareketler farklılık yaratabilir.

Yüzümüzde bulunan bütün kas bölgeleri için doğru tekniği uygulamak çok önemli. Yüz yogasına başlamadan önce yapılması gereken ilk şey yüzün çok iyi nemlendirilmiş olmasıdır. İyi nemlendirilmemiş ciltte uygulanan hareketler kızarıklıklara ve yüzde tahrişe sebep olabilir. Bu yüzden cildinizin iyi nemlendirildiğinden emin olun.

Dudak Kırışıklığı Giderme Hareketi

Sigara kullanımından, yapısal olarak yada zamanın yüzümüzde oluşturduğu izlerden biri de dudak üstü çizgileridir. Bu çizgiler için uygulanan estetik operasyonlarında ne kadar acı verdiği bilinen bir gerçek. Yüz yogasıyla acısız ve doğal bir çözüm üretebilirsiniz. Dudaklarınızı içe doğru kıvırıp birbirine bastırın ve gülümseyin. Dudak kenarlarında bulunan kasların gerildiğini hissedeceksiniz. Burundan nefes alın ve 2 dakika boyunca bu pozisyonda kalın. Sakince nefesinizi verip tekrar derin bir nefes alarak bu hareketi 3 defa tekrarlayın.

Boyun ve Gıdı Toparlama Hareketi

Kafanızı yukarı kaldırıp tavana bakın. Gerilen boyun kaslarınızı hissettiğinizde alt çenenizi öne çıkarıp ileri geri yaparak hareket ettirin. Bu hareketi 3 dakika boyunca tekrar ettikten sonra nefesinizi verin ve 3 defa tekrar edin. Yüz yogasında en etkili ve gözle görülebilir sonuçları bu bölgenizde hissedeceksiniz.

Kaş Kaldırma Hareketi

Bu hareket ile kaşların gözlerle olan mesafesinin bir süre sonra daha açık olduğu gözlemlenebilir. İyice nemlendirdiğimiz yüzümüzde kaşların yanına yani şakaklara iki parmağımızı yerleştirerek yukarı doğru küçük masaj hareketleri uygulamaya başlayabilirsiniz. Bu hareketi yaklaşık 6 - 7 dakika yapabilirsiniz.Yüz yogasının bu egzersizinde ki püf nokta alnı kırıştırmamaktır. Tekrarlanan bu hareket süresince kaşları alnı kırıştırmadan çatıp bırakmakta kasların çalışmasına yardımcı olur.

Yanak İnceltme Hareketi

Yapısal olarak tombul bir yüzünüz varsa dilediğiniz kadar kilo verseniz de bunu yüzünüzde hissetmezsiniz. Yüzünüz için uygulayacağınız bu teknik ile istenilen sonuca ulaşmak daha kolay olabilir. Yüz kaslarını çalıştırmak ve sıkılaştırmak için ağzınıza hava doldurun ve yüzünüzü şişirin 5 saniye böyle kaldıktan sonra nefesi bir anda verin. Bu hareketi 5 defa tekrarlayın. Egzersizin ikinci aşamasında yanağınızın bir tarafına havayı doldurun ve bir o tarafa bir bu tarafa ağzınızın içinde gezdirin. Bu hareketi de 5 dakika boyunca tekrarlayın.

Alın Çizgileri Giderme Hareketi

Alın bölgesinde oluşan kırışıklıklar en çok göze çarpan yerlerdir. Şaşırma, korkma, kızgınlık ve sevinç gibi birçok mimiği yüzümüzde oluştururken kaşlarımız ve alnımızı kullanırız. Deforme olan yüz kaslarımızı yüz yogası ile tekrar sağlıklı bir hale getirmek mümkün. Bunun için kaşlarımızın üst bölgesine 3 parmağımızı koyarak yukarı doğru itme hareketi uygulamalıyız. Nemlendirdiğimiz cildimizde parmaklarımız yukarı doğru kayarak kasları uyarıp güçlendirecektir. Püf nokta bu hareketi yaparken kaşlarımızın V şeklinde çatmış olmamızdır. 6-7 dakika boyunca tekrarlayabilirsiniz.

Önerilen Haberler