Zeytinyağı ile Nasıl Temizlik Yapılır?

Zeytinyağı ile Nasıl Temizlik Yapılır?

Zeytinyağını sadece yemeklerde kullanıyorsanız, onun tüm özelliklerinden faydalanamıyorsunuz demektir. Çünkü zeytinyağı yemeklerde olduğu kadar temizlikte de size yardım ediyor.

Zeytinyağını ev temizliğinde işlevsel şekilde kullanabilirsiniz. Mobilya temizliği, mutfak eşyalarını temizleme ve toz alma gibi işlemlerde zeytinyağını kullanabilirsiniz.

ZEYTİNYAĞI İLE TOZ ALMA

Mobilyalarınızda biriken tozu almak için zeytinyağını kullanabilirsiniz.

Uygulama: 1/4 su bardağı beyaz sirke için 1 çay kaşığı zeytinyağı ve 1 çay kaşığı su olacak şekilde yeterli miktarda karışım hazırlayın. Toz alma bezini zeytinyağlı karışıma batırın. Bezi iyice sıkın ve etrafın tozunu alın.

ZEYTİNYAĞI İLE ERİMİŞ MUMU TEMİZLEME

Birkaç damla zeytinyağı ile erimiş mumu şamdan üzerinden temizleyebilirsiniz.

Uygulama: Birkaç damla zeytinyağını şamdana damlattıktan son mumu kullanın. Böylece mum kalıntıları kolayca çıkacak ve temizlik işleminiz pratikleşecek.

ZEYTİNYAĞI İLE TAVAYI KORUMAYA ALABİLİRSİNİZ

Tavanızı sağlıklı ve uzun ömürlü kullanmak için zeytinyağından yardım alabilirsiniz.

Uygulama: Tavanızı yıkayıp iyice kurulayın. Kağıt havlu kullanarak birkaç damla zeytinyağı dökün. Kağıt havlu ile tavayı ovun. Bu şekilde bırakın. Bu işlem tavanızın paslanmasını önleyecek ve parlak kalmasını sağlayacaktır.

ZEYTİNYAĞI İLE MOBİLYA PARLATMA

Zeytinyağının parlatıcı etkisini mobilyalarda kullanabilirsiniz.

Uygulama: Bir kasede bir limon suyu ve bir tatlı kaşığı zeytinyağını su ile karıştırın. Temiz bir bezi karışıma batırıp bezi iyice sıkın. Dairesel hareketlerle mobilyanın doğrusal yönüne göre silin. Yüzeyde ince bir tabaka olacak şekilde sürüp 5 dakika bekleyin. Sonra kuru bez ile mobilyayı kurulayın.

Facebook'ta Paylaş! Whatsapp'da Paylaş!
Yorumlar

Önerilen Haberler

Tam sürüm için tıklayın.